hhkfeedingdeers

Ochrona środowiska i wegetarianizm to wybór wykładów Jego Świątobliwości Siedemnastego Karmapy poruszających duży zakres problemów ekologicznych XXI wieku. Wykłady te są głównie adresowane do mnichów, mniszek i innych mieszkańców rejonu Himalajów lub też dotyczą zagrożeń ekologicznych tego rejonu, ale jednocześnie są na tyle uniwersalne, że mogą inspirować wszystkich zainteresowanych ochroną przyrody.


 

 

Odkąd wyznaczono Odkąd wyznaczono Światowy Dzień Środowiska wielu ludzi zarówno działa jak i rozważa różne sposoby ochrony środowiska naszej planety. To pozytywny krok w podejściu do kryzysu ekologicznego, który w moim przekonaniu jest największym wyzwaniem stojącym przed społeczeństwem XXI wieku. Obchodzenie tego dnia daje nadzieję, że w przyszłości podejmowane będą większe wysiłki zwracające naszą uwagę na stan środowiska naturalnego na świecie.

Czytaj więcej...

Yale2Przesłanie wygłoszone przez Jego Świątobliwość Karmapę 7 kwietnia 2015 roku na Uniwersytecie Yale z okazji przyznania mu przez tę uczelnię specjalnego wyróżnienia – Chubb Fellowship – głównie w uznaniu Jego wielkiego zaangażowania w ochronę środowiska regionu Himalajów.

Pytania uzupełniające zadawali: profesor Andrew Quintman i profesor Maria Valentaker z Wydziału Studiów Religijnych. 

Czytaj więcej...

yosemitekoArtykuł opublikowany w Conservation Biology, Volume 25, Issue 6, pp. 1094-97, w grudniu 2011 roku.


Urodziłem się w rodzinie nomadów (tyb.: drokpa) i pierwsze lata życia spędziłem w dzikich ostępach wschodniej części Tybetu. Wędrowaliśmy z naszymi zwierzętami z pastwisk letnich na zimowe, mieszkając w namiotach z plecionej sierści jaka. Wiedliśmy proste życie, a jedną z moich ulubionych rozrywek było zwiedzanie okolicznych gór w towarzystwie zaprzyjaźnionej kozy. Przy odrobinie szczęścia mogłem tam z bliska podziwiać takie dzikie zwierzęta jak nała (tybetańskie argali, ovis ammon hodgsoni) czy sziaba (jeleń białowargi, przewalskium albirostris). Czasami napotykałem przebiegające przez łąki stada kiang (tybetański dziki osioł, equus kiang).

Czytaj więcej...


Bodhgaja , 24 grudnia 2007 roku


Kończymy 25 Kagju Mynlam w bardzo pomyślnych okolicznościach i takiemu głupcowi jak ja niewiele pozostaje do dodania. Wielkie zgromadzenie mnichów i mniszek z różnych klasztorów Kagju zebrało się tutaj. Wiele osób przybyło z U, Tsangu, Khamu i innych części Tybetu. Także wielka liczba gości z zagranicy, zarówno Wschodu i Zachodu, jest z nami obecna. Fakt, że wszyscy razem jesteśmy w tym miejscu, jak mówiłem wcześniej, jest przejawem wielkiej zasługi nas wszystkich. Bardzo mnie to cieszy.

Czytaj więcej...

yaletreeBodhgaja, 27 grudnia 2007


Wielu zgromadzonych tutaj, nawet jeśli nie przyszli na świat w Tybecie, ma związki z naszą Dharmą, kulturą oraz językiem. Nic na to nie poradzimy. Lwia część pochodzi z Indii, Nepalu, Bhutanu i Sikkimu, najbliższych sąsiadów Tybetu. Wszyscy mieszkańcy tych regionów muszą zacząć myśleć o tybetańskim środowisku naturalnym, żeby chronić własne, ponieważ większość wody, zwłaszcza pitnej, w ośmiu państwach, w tym także Indiach, bierze się właśnie stamtąd. Zanieczyszczenie nieskalanego dotąd środowiska Tybetu będzie zagrożeniem dla olbrzymich połaci Azji.

Czytaj więcej...

Chciałbym powiedzieć teraz kilka słów o środowisku naturalnym.

Na całym świecie gwałtownie zmieniają się temperatury, co stanowi już wielkie zagrożenie dla samej planety. Takie są fakty – ciągle czytamy o nich w gazetach i słyszymy w telewizji, wypada się więc nad tym zastanowić.

Czytaj więcej...