earthday1Przesłania
to wybrane mowy i inne okolicznościowe wypowiedzi Jego Świątobliwości Siedemnastego Karmapy obejmujące szeroki zakres tematów. Część z nich adresowana jest 
do buddystów, część zaś do osób nie związanych z buddyzmem. 

 

   


 

 

33014232685 1097a96b1d zMyślę, że jest sprawa, o której powinienem coś powiedzieć.

W tym roku działo się w naszej linii kagju. Jednym z takich wydarzeń była sprawa Dziamgona Kongtrula Rinpoczego, zajmująca i niepokojąca wiele osób, które mogą chcieć wiedzieć, co o niej sądzę.

 

Czytaj więcej...

DSC 9598okJestem uczniem Czwartego Dziamgona Kongtrula Rinpoczego. Jak mam teraz (kiedy Rinpocze opuścił klasztor) praktykować dalej z wiarą? 


Pytanie zadane podczas nauk dla uczniów z Hong Kongu, 11-13 listopada 2016 r., New Delhi


Jak to ująć? To nie jest, jak sądzą niektórzy, ani sytuacja dobra, ani zła. Zapewne wiecie, że najbardziej dotknęła mnie. Po namyśle doszedłem jednak do wniosku, że nie ma powodu do zmartwień. Prawdę mówiąc, czasem wydaje mi się, że patrzę na niego inaczej niż wszyscy, bo wiem, co czuł. Sam przez to przeszedłem, więc po ludzku go rozumiem i potrafię postawić się w jego położeniu. 

Czytaj więcej...

homo pytWspominałem już o tym kilka razy. Wiele religii odrzuca homoseksualizm i teoretycznie buddyzm nie jest tu wyjątkiem. Ale spójrzmy na to w prosty, bezpośredni sposób. Jeśli ludzi łączy miłość, to sprawa jest oczywista i jasna. Cóż złego w tym, że ktoś kogoś kocha, że się o kogoś troszczy? Kiedy spotykamy osobę, która poruszyła nasze serce i z którą potem możemy dzielić życie, obdarzać się nawzajem miłością i opieką, wówczas nie ma w tym nic złego. Bez znaczenia jest przy tym fakt, czy ta relacja jest heteroseksualna czy też homoseksualna. Jako buddyści powinniśmy bowiem wspierać wszelkie przejawy wzajemnej troski i miłości. 

Czytaj więcej...

2016.06.24Na tym świecie komercjalizuje się wszystko – nie tylko buddyzm. To niejako nieodłączna właściwość naszego świata i życia. Polityka zacieśnia związki z biznesem. Nawet szpitale zamieniają się w firmy usługowe. Ponieważ buddyzm funkcjonuje w takim właśnie otoczeniu, ulega jego wpływowi. Być może byłoby inaczej, gdyby dało się go przenieść na jakąś inną planetę, ale tu, na Ziemi, wpływ komercji jest nieunikniony. 

Czytaj więcej...

W tym tygodniu zginęło w płomieniach dwóch młodych Tybetańczyków, dwoje dzieci – jedno w Tybecie, drugie w Indiach. Przepełniony wielkim bólem, nie mogąc myśleć o tym spokojnie, zwracam się z apelem do Tybetańczyków w kraju i za granicą.

Czytaj więcej...

FilipWolak-Princeton-D1-284-8321W tym roku kończę 30 lat. Czas płynie tak szybko. Minęło już 15 lat odkąd opuściłem Tybet i zamieszkałem w Indiach. Trzydzieste urodziny uważane są za pewien życiowy przełom i wielu ludzi prosiło mnie, bym je hucznie obchodził. Postanowiłem ich jednak w ogóle nie świętować z kilku powodów, którymi chcę się z wami podzielić.

 

Czytaj więcej...