8 czerwca 2014 r.
Berlin, Estrel Convention Center


Ludzie praktykujący daną religię powinni mieć autentyczne przeżycia, a nie tylko przyjmować wierzenia czy wiedzę. Ale znalezienie właściwej odpowiedzi nie jest proste, więc może niektórzy muszą wybrać łatwiejszą drogę. Dlatego uważam, że duchowość jest bardziej efektywna niż przekonania religijne czy wiara."

Czytaj więcej...

 

Berlin, 8 czerwca 2014 roku


Żeby spotkać się z Guru, jogini wędrowali kiedyś latami. Nam spotkanie z Karmapą udało się już za drugim podejściem, bo na skutek nieporozumienia spotkanie pierwsze odwołano w samolotowym stylu last minute. Podejście drugie nie obyło się wprawdzie bez drobnych kłopotów, bo np. odzianego w imponujący strój ludowy Tenpy Jarphela (szefa Biura Administracji Klasztoru Bencien), którego imię nie znalazło się na liście osób zgłoszonych do audiencji, gospodarze nie chcieli wpuścić do środka; ostatecznie jednak wszystko zakończyło się dobrze i 8 czerwca o ósmej rano mniej więcej dwustu przejętych szczęśliwców z Polski oraz kilku krajów Europy Wschodniej, zostawiwszy na tarasie torby, buty, komórki, pilniczki i scyzoryki, zasiadło w pięknej sali berlińskiego ośrodka buddyjskiego Rigpa i z biciem serca czekało na wejście Jego Świątobliwości.

Czytaj więcej...

 

8 czerwca 2014 r.
Berlin, Estrel Convention Center


Jestem szczęśliwy widząc wasze roześmiane twarze. Z wieloma z was łączy mnie przyjaźń i wiele obecnych tu osób utrzymuje związek z tradycją kagju. Fakt, że mogliśmy się spotkać i przebywać w jednej mandali, napawa mnie szczęściem i radością. Jesteście głównym powodem, dla którego chciałem i mogłem tu przyjechać. Wiele lat musieliście cierpliwie czekać na tę chwilę. Wasze serca wypełniają czyste intencje, co przekonuje mnie, że to spotkanie jest wynikiem głębokiej i długotrwałej więzi. Ta wizyta była krótka, ale bardzo ważna. Z serca dziękuję za wysiłek, jaki włożyliście, by ją umożliwić.

Czytaj więcej...

 

7 czerwca 2014 r.
Berlin, Estrel Convention Center


Wieczór ten przebiegł pod znakiem w występów artystycznych, uświetnianych refleksjami Karmapy nad metodami rozwijania wewnętrznego spokoju.

„Rysując czy malując widzę rezultat swojego działania, doprowadzam coś do końca”  – powiedział Karmapa dodając, że gdy pojawiają się przeszkody, ukończenie dzieła sztuki podnosi go też na duchu i uspokaja.

Czytaj więcej...

 

7 czerwca 2014 r.
Berlin, Estrel Convention Center


Jego Świątobliwość Karmapa rozpoczął ten wykład od stwierdzenia, że planeta, którą zamieszkujemy, jest jedynym znanym nam miejscem w kosmosie zdolnym podtrzymywać życie. Jednocześnie życie to przejawia się na niewyobrażalną ilość sposobów – jedno drzewo bywa domem setek gatunków owadów. Sami ludzie, którzy tworzą tylko jeden gatunek istot, różnią się między sobą. Każdy z nas posiada własny, unikalny rysunek linii papilarnych. Działamy w różny sposób, inaczej wyglądamy, prowadzimy inny styl życia. Razem tworzymy zbiór różnorodnych stworzeń, które są ze sobą połączone i zależą od siebie nawzajem. Słoń jest olbrzymim i cenionym zwierzęciem, podczas gdy niewielkie owady wydają się nieistotne. Ale przecież pszczoły, na przykład, zbierając nektar zapylają rośliny. Wszystko co żyje w tym współzależnym świecie ma wielką wartość.

Czytaj więcej...

 

6 czerwca 2014 r.
Berlin, Estrel Convention Center


„Widać wyraźnie, że problem degradacji środowiska zaczyna się w naszych głowach. Nasze działania zależą od motywacji, więc kwestia środowiska dotyczy naszej psychiki, wypływa ze sposobu, w jaki patrzymy na świat.” A w dzisiejszych czasach postrzeganie świata jest mocno skażone niezaspokojoną zachłannością. Doszło do tego, że pragniemy każdej rzeczy, która znajdzie się w zasięgu naszego wzroku. Przypominamy larwy jedwabnika, które z własnej śliny budują otaczający je kokon. Nasze niepohamowane pragnienia są do niego podobne: wyrastają z umysłu niczym nieprzerwana nić, która oplata całe nasze życie pożądaniem. Żyjemy w kokonie niekończącej się zachłanności.  

Czytaj więcej...