WYDARZENIA

OFICJALNE INFORMACJE RELACJE Z BIEŻĄCYCH WYDARZEŃ


Abhiszeka110 grudnia 2016 – Szierabling, Baijnath, HP, Indie


Wydarzenia tego dnia odbywały się w przestronnej sali nowej siedry (klasztornej uczelni) w Szierabling, gdzie w oczekiwaniu na abhiszekę, jakiej Jego Świątobliwość miał udzielić, tron Karmapy ustawiono przed pięknym posągiem Buddhy. Salę rozświetlały promienie słoneczne wpadające przez okno i obejmujące tanki ze Złotymi Girlandami zawieszone po obu stronach głównej nawy. Gjalłang Karmapa przeszedł tędy w oficjalnej procesji i zajął miejsce na tronie. Po odebraniu mandali z rąk Mingjura Rinpocze Jego Świątobliwość rozpoczął abhiszekę, a po zakończeniu części wstępnej zrobił przerwę na krótkie przemówienie.

Czytaj więcej...

2016.12.09 Sherabling second day9 grudnia 2016 – Górne Bhattu, Baijnath, HP, Indie


O godzinie drugiej nad ranem w dzień Guru Rinpocze mnisi zebrali się w głównej świątyni na praktykę ośmiu rozdziałów dziesiątego dnia. „Dziesiąty dzień” odnosi się do dziesiątego dnia miesiąca księżycowego, który poświęcony jest Guru Rinpocze, natomiast „osiem rozdziałów” oznacza etapy praktyki, takie jak praktyki wstępne, ofiarowanie darów, recytację mantry itd. W kalendarzu tybetańskim obecny rok to rok ognistej małpy, a więc bardzo pomyślny, gdyż Guru Padmasambhawa urodził się właśnie w roku małpy.

Czytaj więcej...

 DSC55608 grudnia 2016 – Górne Bhattu, Baijnath, Himachal Pradesh, Indie


Od przybycia do Indii w 2000 roku Gjalłang Karmapa musiał czekać prawie 17 lat, aby móc odwiedzić Kentinga Tai Situ Rinpocze w jego klasztorze Palpung Szierabling położonym niedaleko Gjuto. Aby uczcić tę szczególną okazję, na miejscu zebrały się pełne entuzjazmu tłumy z regionu Himalajów oraz z zagranicy.

Czytaj więcej...

2016.11.30a28 listopada – 2 grudnia 2016 – Kameng Zachodni, Arunachal Pradesh, Indie


Przemierzywszy wzdłuż pasmo indyjskich Himalajów, Jego Świątobliwość Siedemnasty Karmapa udał się ze swej tymczasowej rezydencji w Himachal Pradesh w historyczną podróż do północno-wschodniego stanu Arunachal Pradesh. Przez wiele stuleci Karmapowie mieli bliskie związki z tą przepiękną krainą wysokich szczytów i wyznawców Buddhy: Pierwszy Karmapa Dusum Khjenpa (1110-1193) odwiedzał te ziemie i zakładał na nich klasztory; te związki kultywowali następnie Karmapowie Trzeci i Czwarty, a ostatnim, który miał okazję tam być, był Dziewiąty Karmapa Łangciuk Dordże (1556-1603).

Czytaj więcej...

DSC 328620 listopada 2016 r., Chauna, HP, Indie


Pomyślnego dnia upamiętniającego powrót Buddhy z Tuszity, jednego z czterech najważniejszych świąt buddyjskich, Gjalłang Karmapa odwiedził Instytut Dzongsara Khjentse Ciekji Lodro, by wręczyć dyplomy czterem nowym khenpo (profesorom i przyszłym opatom). Zazwyczaj ceremonii tej przewodniczy zwierzchnik szkoły, ale tym razem, podkreślając bliskie relacje pomiędzy linią Karmapów i Khjentse, Dzongsar Khjentse Rinpocze zaprosił Jego Świątobliwość do pełnienia tej roli.

Czytaj więcej...

DSC 298111-13 listopada 2016 r. – Delhi, Indie


Podczas ostatnich nauk udzielonych w Delhi Gjalłang Karmapa skupił się na Buddzie Akszobhji (po tybetańsku Mitrukpa). Pierwsze dwa dni poświęcił omawianiu historii i praktyki Akszobji, zaś trzeciego dnia udzielił abiszeki.

Czytaj więcej...