DharmaEBooks

10 lutego 2017 - Pawilon Mynlamu, Bodhgaja, Indie


Rok po stworzeniu strony internetowej ADARSHA, która pozwala na odnajdywanie i czytanie tekstów tybetańskich w postaci cyfrowej, Siedemnasty Karmapa Ogjen Trinle Dordże ogłosił powstanie nowej platformy – DHARMA EBOOKS. Obie strony są częścią większego projektu SKARBY DHARMY, który rozwija się pod okiem Karmapy i wprowadza w życie Jego wizję zastosowania nowoczesnych technologii w zachowaniu i propagowaniu starożytnych tradycji.

ADARSHA skupia się jedynie na Kandziurze, Tendziurze i innych buddyjskich tekstach w języku tybetańskim. Natomiast DHARMA EBOOKS ma w założeniu zawierać o wiele szerszą paletę tybetańskich tekstów buddyjskich, w tym ważne teksty z kanonu, komentarze oraz teksty do praktyk. Niektóre z nich dostępne są wciąż tylko w języku tybetańskim, ale wiele przetłumaczono też na inne języki. Na przykład, „Guru joga czterech pór dnia” Karmapy Mikjo Dordże dostępna jest w przekładach na dziewięć języków, w tym na język polski.

Jego Świątobliwość aktywnie uczestniczył w projektowaniu strony. Litera ཨ w logo na stronie głównej została wykaligrafowana przez Niego. Również podobizny Milarepy i Gampopy w tytule zostały zaproponowane przez Niego. Pochodzą z czternastowiecznego tekstu mistrza Gampopy Ozdoba drogocennego wyzwolenia. Także wizerunek Buddhy na stronie ze wstępem został zaczerpnięty ze starego tybetańskiego pecia – książki napisanej przez Pierwszego Dalajlamę, obecnie w prywatnej kolekcji Gjalłanga Karmapy.

Książki na platformie dostępne są w większości w formacie epub, który dostosowany jest do komputerów Apple Mac, ipadów i iphonów. Ten format obsługiwany jest także przez systemy MS Windows i Android, a także Kindle, chociaż niektóre funkcje mogą być niedostępne na tych urządzeniach. Na stronie znajdziemy także bardzo pomocny przewodnik po formacie epub na różne urządzenia. Większość książek można ściągnąć, niektóre dostępne są w trybie online.

Nawigacja na stronie jest bardzo łatwa. Wszystkie ebooki strzeżone są swego rodzaju prawem autorskim: można je rozpowszechniać i cytować za darmo, jednak pod pewnymi warunkami – przy każdym zacytowaniu należy podać źródło; nie można wykorzystywać materiałów ze strony do celów komercyjnych; nie wolno też zmieniać treści tekstów i w takiej postaci rozpowszechniać.

Dla wszystkich, którzy kilka dni temu otrzymali w Bodhgai abhiszekę Czakrasamwary i będą praktykować „Guru jogę czterech pór dnia” Karmapy Mikjo Dordże, mamy dobrą wiadomość: ze strony można ściągnąć jej tekst, a także specjalną wersję audio czytaną przez samego Siedemnastego Karmapę. Z pewnością ułatwi to nauczenie się i wykonywanie praktyki.

Zapraszamy na stronę DHARMA EBOOKS.

DharmaEbooks1