14

17 czerwca 2017 - Vancouver


Ostatni przystanek podczas kanadyjskiej podróży Siedemnastego Karmapy to pierwszy w Kanadzie prawdziwie tradycyjny tybetański klasztor w Vancouver-Richmond.

17 czerwca o godzinie 17. Gjalłang Karmapa przybył do klasztoru Thrangu Rinpocze w prowincji Kolumbia Brytyjska. Wejście Jego Świątobliwości na czerwony dywan udekorowany symbolami pomyślności obwieściły dźwięki gjalingów. Karmapa wraz z Czcigodnym Khencienem Thrangu Rinpocze i Dungse Lamą Pemą wolnym krokiem wszedł do świątyni, witając zgromadzonych gości.

Wśród przybyłych znaleźli się przedstawiciele klasztorów kagju z całej Kanady, członkowie stowarzyszeń Tybetańczyków z Kolumbii Brytyjskiej, Seattle i Portland, główne sponsorki klasztoru Thrangu Rinpocze Eva Lau i Margaret Lee, przedstawiciele lokalnych władz oraz wielu oddanych uczniów.

Jeff Chao, mistrz ceremonii, powitał Jego Świątobliwość:

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, gdyż dziś spełnia się życzenie wielu kanadyjskich uczniów Szesnastego Karmapy i Thrangu Rinpocze oraz licznych praktykujących z tradycji kagju, aby zobaczyć Waszą Świątobliwość i być w Twojej obecności.

Bardzo gorąco witamy Waszą Świątobliwość nie tylko w tym klasztorze, ale w Vancouver i w ogóle po raz pierwszy w Kanadzie.

Główne przemówienie wygłosił Lama Pema.

To niezwykłe wydarzenie. Myślę, że zawdzięczamy możliwość tej wizyty przede wszystkim wielkiej bodhiczitcie Khenciena Thrangu Rinpocze i Gjalłanga Karmapy.

Lama Pema mówił o silnych związkach między kolejnymi Thrangu Tulku oraz Karmapami. Liczne inkarnacje Thrangu Rinpocze – pierwsza, druga, czwarta, piata i siódma – były rozpoznane przez Karmapów. Również obecny Dziewiąty Thrangu Tulku został odnaleziony przez Szesnastego Karmapę Rangdziunga Rigpe Dordże.

Kolejni Karmapowie byli nauczycielami Thrangu Tulku i darzyli ich wielkim szacunkiem, przekazując wszystkie najważniejsze instrukcje. Przez wiele wcieleń bardzo troszczyli się o tę linię mistrzów.

Jego Światobliwość odprawił ceremonię długiego życia dla Thrangu Rinpocze podczas Mynlamu Kagju w 2010 roku, a także w Waranasi w 2016.

Dzięki licznym błogosławieństwom Rinpocze cieszy się dlugim życiem, co jest aktem wielkiej życzliwości.

W imieniu wszystkich lamów i uczniów tego klasztoru chciałbym z całego serca podziękować Waszej Świątobliwości za życzliwe przyjęcie naszego zaproszenia i przybycie. Modlę się, aby Wasza Świątobliwość powracał wielokrotnie zarówno tutaj, jak i do wszystkich ośrodków karma kagju w Kanadzie, dzieląc się z name chłodzącym nektarem Dharmy, dzięki któremu istoty dojrzewają i osiągają wyzwolenie.

Jego Świątobliwość wygłosił krótkie przemówienie, w którym nawiązał do lokalizacji klasztoru – na ulicy nazywanej potocznie „autostradą do nieba” ze względu na liczne świątynie i kościoły tu pobudowane.

Cała Kanada, a w szczególności Vancouver, to miejsce, gdzie znajduje się wiele świątyń rozmaitych wyznań. Można to zobaczyć jadąc do tego klasztoru. Według mnie pokazuje to, że różne religie darzą siebie nawzajem wielkim szacunkiem. Jest to chyba wyjątkowa cechą Kanady.

Dodał, że bardzo cieszy się, odwiedzając klasztor wybudowany w tradycyjnym tybetańskim stylu.

Trudno znaleźć takie miejsca w Ameryce Północnej. To szczególne uczucie być tu z Wami wszystkimi.

Na zakończenie życzył Thrangu Rinpocze długiego życia i pozdrowił wszystkich tradycyjnym ‘taszi delek.’

13