NAJNOWSZE WYDARZENIA BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Ósma konferencja organizacji Khorjug

22–24 marca 2017 – klasztor Tergar, Bodhgaja 72 delegatów z 27 klasztorów męskich i żeńskich, szkół i himalajskich społeczności zebrało się w klasztorze Tergar z okazji ósmej konferencji organizacji Khorjug. Jego Świątobliwość Siedemnasty Karmapa założył Khorjug w 2009 roku, aby szerzyć świadomość ekologiczną w buddyjskich klasztorach oraz działać w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych. Inicjatywa stworzenia organizacji wyszła od Kun Kyong Charitable Trust, którego szef Lhakpa Tsering serdecznie przywitał uczestników tegorocznego zgromadzenia.


czytaj więcej...

Wizyta Karmapy w Wielkiej Brytanii

W maju 2017 r. J.Ś. Karmapa po raz pierwszy udzieli nauk w Wielkiej Brytanii. Publiczne nauki planowane są w Londynie w dniach 20 i 21 maja. Jego Świątobliwość ma również odwiedzić ośrodki kagju w Szkocji. (wizyta zostanie potwierdzona po akceptacji odpowiednich władz).


czytaj więcej...

To przejdzie do historii. Pierwszy krok w kierunku pełnych święceń dla mniszek

11 marca 2017 r., pawilon Mynlamu, Bodhgaja W historycznym liście z 28 grudnia 2016 r., wysłanym do żeńskich klasztorów kagju w Indiach, Nepalu i Bhutanie, Jego Świątobliwość Karmapa oświadczył, że proces wprowadzania pełnych święceń mnisich dla kobiet w tradycji karma kamtsang rozpocznie się w Bodhgai, miejscu Przebudzenia Buddhy, w pomyślną pełnię księżyca miesiąca cudów (pierwszy miesiąc kalendarza tybetańskiego), która przypada na 12 marca 2017 roku. Właśnie wtedy mniszki, które chcą zostać gelongmami przyjęły wstępne ślubowania getsulmy (szramaneri).


czytaj więcej...

Obchody Losaru w Bodhgai

27 lutego – 1 marca 2017 – Bodhgaja, Bihar Dla Gjalłanga Karmapy tybetański Losar czyli Nowy Rok – rok żeńskiego ognistego ptaka – rozpoczął się 27 lutego we wczesnych godzinach porannych od spotkania w Tergarze z tulku, khenpo i przełożonymi z różnych klasztorów. Udzielił im błogosławieństwa i każdemu podarował ochronny czerwony sznureczek. Mnisi recytowali modlitwy o pokój na świecie, rozkwit Dharmy i długie życie Jego Świątobliwości. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania udali się do Pawilonu Mynlamu, gdzie odbyła się praktyka „Uosobienia Trzech Korzeni,” poprowadzona przez Jego Eminencję Gjaltsaba Rinpocze.


czytaj więcej...

Wyzwalająca przez samo widzenie ceremonia Czerwonej Korony Jego Eminencji Goszira Gjaltsaba

26 lutego, Pawilon Mynlamu, Bodhgaja Tego dnia scenę mynlamowego pawilonu przygotowano na specjalne wydarzenie. W miejscu gdzie zazwyczaj stał tron Jego Świątobliwości Karmapy, tym razem ustawiono tron dla Goszira Gjaltsaba Rinpocze, zaś tron Karmapy znalazł się z boku. Rinpocze miał bowiem udzielić ceremonii Czerwonej Korony a tuż potem abhiszeki Uosobienia Trzech Korzeni (Amitajusa o trzech twarzach).


czytaj więcej...
01234