Edukacja medyczna mniszek
3 lutego 2019Życzenia z okazji Losaru od J.Ś. Karmapy
8 lutego 201927 stycznia 2019 – Pawilon Mynlamu, Bodhgaja
Jest to kolejne, szóste już, przedsięwzięcie dla zwierząt pod auspicjami zespołu Kagju Mynlam, inicjatywa „Współczucie w Działaniu”. Akcja miała swój początek 26 stycznia 2019 r. i trwa do 07 lutego 2019 r.
Podczas dziesięciu dni akcji w Bodhgaja setki bezpańskich psów poddanych zostanie zabiegom sterylizacji i szczepień przeciwko wściekliźnie; w szkołach przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne; na zewnątrz Pawilonu Mynlamu wydzielona zostanie przestrzeń dla tymczasowej przychodni weterynaryjnej, gdzie mieszkańcy okolic będą mogli przyprowadzić na zabiegi swoje zwierzęta domowe i hodowlane; do okolicznych wsi w prowincji Gaja zostanie wysłany zespół lekarzy i techników weterynarii, których zadaniem będzie opieka lekarska nad wszystkimi zwierzętami oraz szkolenie rolników w prowadzeniu hodowli i utrzymywaniu zwierząt w dobrym zdrowiu.
Nowa lecznica
W tym roku głównym miejscem pomocy medycznej jest nowa lecznica usytuowana na tyłach Pawilonu Mynlamu, gdzie podczas Kagju Mynlam odbywała się akcja pomocy medycyny tybetańskiej Sorig. W jednym budynku mieści się oddział chirurgii, w innym opieka pooperacyjna.
Inauguracji całego przedsięwzięcia dokonał w poranek 26 stycznia J.E. 12. Goszir Gjaltsab Rinpocze. W swojej mowie inauguracyjnej Rinpocze zwrócił się do obecnego na miejscu personelu tymi słowami:
„Budda Siakjamuni kierował swe współczucie w równej mierze ku wszystkim czującym istotom, nie stawiając nikogo wyżej od innych. Jego współczucie obejmowało wszystkich jednakowo.
Cierpienie i choroby dotykają wszystkie czujące istoty, wspaniale jest więc nieść ulgę w chorobie, tworzy to wielką zasługę.
Celem Kagju Mynlam jest zniesienie cierpienia wszystkich istot. Jest to również życzeniem Jego Świątobliwości Karmapy. Jeśli więc dzięki tej akcji pomocy jesteśmy w stanie złagodzić cierpienia psów, kotów, krów i reszty zwierząt, jest to spełnieniem zarówno życzeń Jego Świątobliwości jak i ogólnie modlitw Kagju Mynlam.
Wcześniej w Tybecie zajmowano się leczeniem zwierząt. Jeśli potrzebna była operacja lub jakiś zabieg to przeprowadzano go, jednak nie można tego porównać do leczenia na Zachodzie, gdzie lecznice i opieka są na zdecydowanie wyższym poziomie.
15. Karmapa miał trzech uczniów, synów serca z których jeden, zwany Linczen Sangpo Gomczen, był lekarzem. Zajmował się leczeniem zwierząt, np. nastawianiem jakom złamań kończyn i różnymi innymi przypadkami. Zachód z pewnością posiada lepsze metody leczenia niż te, którymi dysponował Linczen Gomczen, dobrze więc że możemy je sprowadzić tutaj, do Indii.
Jeżeli mówimy o przynoszeniu pożytku innym czującym istotom, możemy tego dokonać dzięki mocy, błogosławieństwom oraz modlitwom dobrych życzeń Buddy.
Proszę więc: kontynuujcie swoje dzieło i bardzo Wam za to dziękuje. Będę się modlić, by ta inicjatywa wydawała coraz więcej owoców, by wielu istotom przynosiła coraz więcej pożytku.”
Partnerzy
W tym roku w skład zespołu wchodzi czterech lekarzy i ośmiu techników weterynarii z SARAH, jednostki sikkimskiego departamentu gospodarki rolnej i zwierząt, która kieruje projektem od jego powstania w 2014 r. W zespole jest też weterynarz ze Straży Ochrony Zwierząt w Dharamsali, trzech weterynarzy wolontariuszy z Australii, oraz technik weterynarii z lokalnej organizacji pozarządowej Psy Gaji.
Inicjatywę wspierają finansowo wspólnie Trust Kagyupa International Monlam oraz Fundacja Brigitte Bardot. W tym roku poczynania Akcji Pomocy Zwierzętom z ramienia Fundacji Brigitte Bardot obserwować będzie na miejscu Brigitte Auloy.
Edukacja
Program na rok 2019 zawiera szkolenie zawodowe dla:
– jednego lekarza i jednego technika weterynarii z „Organizacji Charytatywnej Tybet” w Dharamsali w zakresie sterylizacji bezpańskich psów i szczepień przeciwko wściekliźnie;
– czterech techników weterynarii z „Trustu Ratowania Zwierząt Jangsa” w Bhutanie w zakresie: humanitarnego obchodzenia się ze zwierzętami, wyłapywania bezpańskich psów, opieki operacyjnej i zabiegowej małych zwierząt, zarządzania hodowlami psów oraz różnych aspektów prowadzenia schronisk dla psów;
– dwunastu mniszek z sześciu klasztorów tradycji Kagju, uczestniczek nauk Arya Kszema, w zakresie: pierwszej pomocy dla zwierząt, zapobiegania wściekliźnie, leczenia ran, podawania zastrzyków i postępowania z psami. Po powrocie do swoich klasztorów zostaną ratownikami pierwszej pomocy dla zwierząt w swoim rejonie. Po ukończeniu szkolenia otrzymają bogato wyposażone apteczki z lekarstwami, środkami opatrunkowymi i sprzętem potrzebnym do wykonywania swoich obowiązków. Szczególnie ten ostatni projekt jest zgodny z życzeniami Karmapy, aby mniszki miały taki sam dostęp do szkoleń, jak mnisi.
Prace rozpoczęły się natychmiast. Już pierwszego dnia Akcji Pomocy wysterylizowano 31 psów, a oddział przychodni zwierzęcej, która zajmuje się zwierzętami przyniesionymi przez mieszkańców okolicznych wsi, zarówno domowymi jak i hodowlanymi, przyjął 100 pacjentów. Zespół wysłany w teren zaopiekował się 270 zwierzętami.