Siedem punktów treningu umysłu – sesja trzecia: zrodzony z iluzji
24 stycznia 2019Akcja pomocy dla zwierząt w czasie Kagju Mynlam
5 lutego 201927 stycznia 2019 – Pawilon Mynlamu, Bodhgaja
Program edukacyjny dla pracowników medycznych zainicjowany podczas drugiego zimowego Zgromadzenia Arja Kszema był kontynuowany również w tym roku. Mniszki z sześciu klasztorów: Ralang i Tilokpur w Indiach, Karma Lekszejling, Klasztoru Tary, Osel Karma Tekczoling oraz Samten Ling w Nepalu spędziły osiem dni ucząc się podczas zaawansowanego szkolenia podnoszącego kwalifikacje w zakresie ogólnej opieki medycznej oraz pomocy w nagłych wypadkach.
Projekt ten zorganizowany został przez dr Jeffreya Chen, założyciela Tajwańskiego Zespołu Medycznego, w porozumieniu z Jego Świątobliwością Siedemnastym Karmapą. Tajwański Zespół Medyczny, którego mottem jest: ROBIMY TO DLA MIŁOŚCI, pracował wcześniej przy Root Institute w Bodhgai, buddyjskim klasztorze w Bangladeszu, rozpoczął również projekty w Nepalu, Turkiestanie oraz zachodniej Afryce. Dr Chen zainteresował się wdrażaniem programu treningu pracowników medycznych w męskich i żeńskich klasztorach na terenach wiejskich. Karmapa natomiast szukał sposobów polepszenia zarówno zdrowia jak i opieki zdrowotnej mnichów i mniszek. Ta współpraca zaowocowała powstaniem programu szkoleniowego Tajwańskiego Zespołu Medycznego dla Mieszkańców Regionu Himalajów. Mnisi realizowali program treningu oddzielnie. Według Karmapy, najlepszym czasem i miejscem na przeprowadzenie zajęć wśród mniszek było Zgromadzenie Arja Kszema, gdzie czuły się komfortowo, przebywały w przyjaznym środowisku oraz nie musiały odbywać dodatkowych podróży.
Tegoroczny kurs przeprowadzony przez zespół dziewięciu specjalistów w dziedzinie zdrowia zawierał jeszcze bardziej zaawansowane elementy niż szkolenia w latach poprzednich, zarówno w kwestiach teorii jak i praktyki pomocy medycznej. Kluczowym punktem kursu pozostały oczywiście zajęcia, podczas których mniszki powtarzały i ugruntowywały wiedzę o ludzkiej anatomii oraz umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, ćwiczyły resuscytację na naturalnej wielkości manekinach, dowiadywały się jak zatrzymać lub zmniejszyć krwotoki i krwawienia, jak używać szyn do unieruchomienia złamanych kończyn, opatrywania ran, zakładania temblaków itd.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dotyczące kobiecych problemów zdrowotnych, prowadzone przez ginekologa.
28 mniszek ukończyło szkolenie i otrzymało zaświadczenia podczas specjalnej ceremonii, której przewodniczył Goszir Gjaltsab Rinpocze.