Spotkanie z kulturą świata w British Museum
18 maja 2017Z wizytą w japońskiej Pagodzie Pokoju nad Tamizą
20 maja 201719 maja 2017 – Londyn
Podobnie jak Szesnasty Karmapa 50 lat wcześniej, Karmapa Ogjen Trinle Dordże odwiedził British Library. Jako brytyjska biblioteka narodowa jest to druga na świecie pod względem wielkości kolekcja książek, mogąca poszczycić się katalogiem z ponad 150 milonami pozycji pochodzących z różnych krajów. Te, które zainteresowały Jego Świątobliwość, to słynne teksty z Dunhuangu z kolekcji Steina oraz około 2700 ksylografów i 850 rękopisów w języku tybetańskim, pośród nich Kandziur i Tendziur z Derge w wydaniu Szesnastego Karmapy.
W bibliotece towarzyszył Jego Świątobliwości Czime Rinpocze, który przez czternaście lat pracował w British Library jako kustosz kolekcji tybetańskiej. On również witał w Anglii Szesnastego Karmapę. Przewodnikami podczas wizyty byli Kristian Jensen – kustosz zbiorów oraz Burkhard Quessel – kustosz kolekcji tybetańskiej. Karmapa i Jego niewielka świta udali się w podziemia biblioteki, gdzie przechowywane są zbiory orientalistyczne, w tym tybetańskie.
Jego Świątobliwość został poprowadzony do ściśle strzeżonego, specjalnego pomieszczenia, w którym znajdują się teksty z Dunhuangu. Następnie pokazano Mu także pięknie ilustrowany rękopis biografii Milarepy oraz jego sto tysięcy pieśni. Te manuskrypty należą do tradycji taklung kagju. Historia życia Milarepy została oparta na tekście autorstwa Trzeciego Karmapy, w którym przytacza się też biografię autorstwa Sangje Y, którą Jego Świątobliwość również znał. Ten tekst, a także dzieła o mahamudrze, dzogcien i madhjamace autorstwa Kathoka Jeszie Deciena zostały skopiowane na pen drive’a i podarowane Karmapie. Jego Świątobliwość obejrzał także inne dokumenty, w tym najstarszy znany buddyjski tekst, pochodzący głównie z kanonu palisjkiego, spisany na korze brzozy, odnaleziony w glinianym dzbanie w Afganistanie.
Następnie trasa wycieczki poprowadziła na pierwsze piętro, gdzie Jego Świątobliwość mógł podziwiać przepiękną wystawę: Skarby British Library. Z wielkim zainteresowaniem obejrzał księgi ze złotymi iluminacjami, tworzące bezcenną spuściznę wielu tradycji religijnych. Pierwszą z nich był najwcześniejszy pełny rękopis Nowego Testamentu, z tradycji żydowskiej – złota Hagada na wigilię paschalną, z islamu – zapisany pismem kufickim Koran, z Nepalu – hinduistyczny tekst w sanskrycie, zapisany złotymi literami na czarnym tle. Ponadto znalazły się tu także: birmański tekst o życiu Buddhy, japońskie wydanie „Sutry Czenrezika” oraz “Sutra serca” zapisana na złoto z ilustracjami w kształcie liści Bodhi.
W opisie wystawy zaznaczono, że najstarsze zachowane dokumenty należą do tradycji buddyjskiej. Są to modlitwy z grot Dunhuangu oraz teksty zapisane ruchomą czcionką, także pochodzące z Chin. Jego Świątobliwość był bardzo zaangażowany w wydanie pięknej edycji Dziang Kandziuru – pierwszego kanonu tekstów buddyjskich drukowanego na ziemiach Tybetu. Być może i ona kiedyś trafi do zbiorów British Library. Na zakończenie Gjalłang Karmapa obejrzał Magna Cartę i Biblię Gutenberga, po czym powrócił do swojej londyńskiej rezydencji.