Gjalłang Karmapa przedstawił esencję historii życia Milarepy
4 kwietnia 2014Ofiarowanie lampek w intencji zaginionych pasażerów lotu MH370
12 kwietnia 20146 kwietnia 2014 – klasztor Gjuto
Gjalłang Karmapa powrócił dziś do swej tymczasowej rezydencji w klasztorze Gjuto niedaleko Dharamsali kończąc tym samym kilkumiesięczną podróż po północnych Indiach, podczas której udzielał nauk i przewodniczył różnym praktykom Dharmy w najświętszych dla buddyzmu miejscach.
W pierwszych dniach listopada 2013, na zaproszenie Fundacji dla Powszechnej Odpowiedzialności, udzielił nauk uczniom w Delhi a następnie przewodniczył piątej corocznej konferencji stowarzyszenia Khorjug. Dwa kolejne miesiące spędził w klasztorze Tergar w Bodhgai, gdzie najpierw poprowadził siedemnaste coroczne seminarium dla mnichów kagju – Kagju Gyncie – i przez kilka tygodni udzielał nauk.
Na początku stycznia 2014 roku, wraz dziesięcioma tysiącami innych uczestników, wziął udział w 31-ym Kagju Mynlam Cienmo. Z tej okazji również udzielił dwóch serii nauk, zorganizował kilkudniową praktykę Guru Rinpocze i sam wykonał związany z nią wadżra-taniec (czam). Zaś tuż po zakończeniu Mynlamu, w drugiej połowie stycznia, rozpoczął pierwsze, historyczne seminarium dla mniszek kagju – Arja Kszema – nauczając przez dziesięć dni.
Po krótkim powrocie do Delhi, gdzie udzielił kilku abhiszek i nauk dla społeczności Tybetańczyków i mieszkańców rejonu Himalajów, Jego Świątobliwość przeniósł się do Sarnath, gdzie spędził miesiąc w Instytucie Wadżra Widja, należącym do Khenciena Thrangu Rinpocze – głównego nauczyciela Karmapy. Tam spędził Losar, tybetański Nowy Rok, udzielił nauk i przewodniczył kilku ceremoniom, w tym specjalnemu ofiarowaniu lampek w intencji zaginionych pasażerów malezyjskich linii lotniczych.
Wróciwszy ponownie do Delhi, na początku kwietnia Karmapa wygłosił wykład na zaproszenie Międzynarodowej Konfederacji Buddyjskiej – formacji obejmującej wszystkie tradycje buddyjskie na świecie.
Różnorodne rodzaje działalności, podejmowanych przez Gjalłanga Karmapę w tym okresie, odzwierciedlają zarówno jego status szanowanego przywódcy buddyjskiego, jak również jego osobiste zaangażowanie w ochronę środowiska, równouprawnienie mniszek oraz głęboki związek z buddystami w Indiach.
W przeszłości Karmapowie znani byli z długich podróży obejmujących Tybet i sąsiadujące kraje, niektórzy większość życia spędzali w drodze, odwiedzając miejsca, w których mieszkali ich uczniowie.
Gjalłang Karmapa powrócił teraz do swego typowego planu dnia, który obejmuje udzielanie publicznych audiencji w każdą środę i sobotę o godzinie 14.30.