Ochrona środowiska oparta na duchowym i praktycznym fundamencie
29 września 2016Karmapa tłumaczył dzieciom, jak ważne jest pielęgnowanie miłości i współczucia
5 października 2016Dharamsala, 29 września 2016 r.
Grupa 20 absolwentów wydziału psychologii Uniwersytetu Ambedkara w Delhi przybyła do Dharamsali aby przez ponad tydzień uczestniczyć w serii spotkań z Jego Świątobliwością. Podczas rozmów będą rozważać to, jak buddyzm i współczesna psychologia podchodzą do emocji. Listę tych emocji wybrali absolwenci: zazdrość i zawiść, miłość i przywiązanie, zachłanność, pożądanie i zadowolenie, poczucie winy i wstyd, stress i nerwowość, strach, przerażenie i odwaga, wiara i nadzieja.
Podczas pobytu w Dharamsali grupa przygotowuje serię prezentacji dla Karmapy, opowiadających o tym, jak współczesna psychologia analizuje poszczególne emocje. Prezentowane są one w bibliotece Karmapy w klasztorze Gyuto i towarzyszy im seria pytań i odpowiedzi. Każda prezentacja zawiera psychologiczną definicję danej emocji oraz pokazuje sposób jej traktowania przez różne szkoły psychologiczne. Dodatkowo uczestnicy opowiadają o tym, jak emocje te przejawiają się w znanych im społecznościach. Choć wszyscy ludzie podobnie doświadczają emocji, nie zawsze są one wyrażane i oceniane w ten sam sposób. Różnice wiążą się z naszą płcią, religią, pozycją społeczną i kulturą.
Karmapa powiedział podczas pierwszej sesji:
Po raz pierwszy mam okazję uczestniczyć w tak długiej serii spotkań ze studentami z Indii. To wspaniałe, że mogę wejrzeć w świat, którego praktycznie nie znam i poznać wasze społeczne problemy i uwarunkowania. Dostrzegam w tym wielką szansę i jestem szczęśliwy, że będę mógł spędzić z wami ten czas.
Absolwenci wraz z dwoma członkami kadry profesorskiej Uniwersytetu wnoszą do rozmów szeroki wachlarz doświadczeń zarówno osobistych jak i społeczno-religijnych. Niektórzy z nich wcześniej byli prawnikami albo inżynierami, inni zaś rozpoczęli już pracę jako terapeuci. Są pośród nich wyznawcy islamu, hinduizmu, dżainizmu, buddyzmu i sikkhizmu, pochodzący z całych Indii.
Program został zorganizowany przez Kun Kyong Charitable Trust na prośbę Jego Świątobliwości Karmapy. W przeszłości stowarzyszenie organizowało podobne spotkania, między innymi dla młodzieży tybetańskiej, która omawiała problemy tożsamości na uchodźstwie, przywództwa i dyskryminacji kobiet. Przez ostanie pięć lat Karmapa miał okazje rozmawiać ze studentami i młodymi ludźmi z różnych krajów i środowisk.
Pierwsza seria spotkań z amerykańskimi studentami Uniwersytetu Redlands odbyła się w roku 2011, kiedy Jego Świątobliwość miał 26 lat, i zaowocowała książką “Szlachetność serca, czyli jak zmieniać świat zaczynając od siebie.” Kolejna pozycja książkowa: “Interconnected: Living Fully in a Global Society” zostanie wydana w przyszłym roku przez Wisdom Publications. Zaś duże wydawnictwo z Delhi już zgłosiło chęć wydania następnej książki opartej na rozważaniach na temat emocji z absolwentami Uniwersytetu Ambedkar, które odbywają się obecnie.
Trzydziestojednoletni Karmapa podtrzymuje swoje zobowiązanie nawiązywania ciągłej interakcji z młodzieżą, podczas której niezłomnie zachęca do podejmowania większej odpowiedzialności za problemy świata oraz do wspólnego szukania mądrych rozwiązań odpowiadających potrzebom XXI wieku. Spotkania z absolwentami Uniwersytetu Ambedkar prowadzone są w tym samym duchu i odzwierciedlają przekonanie Karmapy, że nauki buddyjskie mogą być źródłem praktycznej wiedzy również dla nie-buddyjskich odbiorców, którzy poszukują nowych sposobów rozwiązywania globalnych problemów.