Inauguracja kliniki weterynaryjnej Mynlamu
2 grudnia 2014Wskazując drogę działania: sprzątanie dróg i rozbijanie namiotów
12 grudnia 2014Bodhgaja, 10 grudnia 2014 r.
Po zakończeniu pracy kliniki weterynaryjnej Kagju Mynlam, Khorjug, Fundacja Brigitte Bardot i SARAH (sikkimski departament zdrowia zwierząt), przy współpracy z lokalną policją, rozpoczęły kampanię plakatową na terenie Bodhgai, której celem jest ograniczenie handlu dzikimi ptakami.
W tradycji buddyjskiej ratowanie życia – czyli wykupowanie zwierząt takich jak kozy czy ryby przeznaczone do spożycia i umieszczanie ich w schroniskach lub wypuszczanie na wolność – uważane jest za przynoszący wiele zasługi akt wielkiego współczucia.
W Bodhgai jednak skłania on wielu ubogich ludzi do chwytania dzikich ptaków, które następnie przynoszone są w klatkach do miasta i sprzedawane buddyjskim pielgrzymom pragnącym je uwolnić. Niestety, na dłuższą metę takie działanie przynosi wiele szkody.
Po pierwsze, chwytanie ptaków odbywa się w sposób bezmyślny i okrutny – dla wielu z nich kończy się ono śmiercią lub kalectwem.
Po drugie, zdarza się, że ptaki żyjące i chwytane w lesie a potem wypuszczane na wolność w środku miasta nie potrafią się odnaleźć w nowym otoczeniu i umierają z głodu i wycieńczenia.
Po trzecie, po ich sprzedaniu ludzie wracają do lasu, by schwytać więcej, co grozi zniszczeniem całej lokalnej populacji.
Po czwarte zaś, chwytanie, sprzedawanie i kupowanie dzikich ptaków jest niezgodne z prawem a zaangażowanym w ten proceder osobom grozi kara do trzech lat więzienia i grzywny.
Każdego roku tysiące buddyjskich pielgrzymów odwiedzających Bodhgaję staje przed dylematem, czy płacić za wypuszczenie tych ptaków czy nie. Dlatego kampania rozpoczęta przez Kagju Mynlam i zaprzyjaźnione organizacje skupia się głównie na informowaniu o grożących im konsekwencjach.