Ósmy Karmapa Mikjo Dordże (1507–1554)
Mikjo Dordże należy do grona najwybitniejszych uczonych Tybetu. Był aktywnym uczestnikiem poważnych debat intelektualnych, organizowanych często za jego życia, oraz myślicielem, który wywarł wpływ na prawie każdy aspekt studiów nad tekstami buddyjskimi. Był znakomitym sanskrytologiem, napisał podręcznik do gramatyki sanskrytu oraz wiele innych dzieł poświęconych poezji, sztuce i tantrze. Wielotomowy zbiór pism Ósmego Karmapy zawiera obszerne komentarze do głównych rozpraw sanskryckich, wyjaśniające najtrudniejsze zagadnienia i głęboko wnikające w ich znaczenie.
Tworzenie tekstów filozoficznych w szkole karma kagju – linii poświęconej osiągnięciu urzeczywistnienia poprzez praktykę – w niczym nie przypominało pisania rozpraw filozoficznych na dzisiejszych uniwersytetach czy w ośrodkach akademickich. Pisma filozoficzne Mikjo Dordże ukazywały taki sposób patrzenia na rzeczywistość, który pomagał się wyzwolić z kręgu samsarycznego cierpienia. Jako takie są przejawem jego niezwykłej dobroci.
Mówi się, że powstanie komentarzy, które zawierają zapis wglądu i zrozumienia Mikjo Dordże, podwoiło lub potroiło długość istnienia linii karma kagju.