Członkowie KTC-NJ otrzymują esencjonalne wskazówki do medytacji
5 kwietnia 2015Współczucie w działaniu: buddyzm i ochrona środowiska
7 kwietnia 20157 kwietnia 2015 – New Haven, Connecticut
Przed swoim popołudniowym wykładem dla Chubb Fellowship Jego Świątobliwość Siedemnasty Karmapa Ogjen Trinle Dordże spędził pierwszą część dnia zwiedzając historyczny kampus Uniwersytetu Yale i rozmawiając ze studentami zaangażowanymi w projekty związane z ekologią.
Jego Świątobliwość rozpoczął wycieczkę od przejścia przez Phelps Gate, która wiedzie do starego kampusu Yale, gdzie mieszkają wszyscy nowo przyjęci studenci przez pierwszy rok nauki. Zatrzymał się przy charakterystycznym pomniku Teodora Dwighta Woolsey’a, rektora Uniwersytetu Yale w XIX wieku i założyciela Wydziału Sztuk Pięknych w Yale. Jako że od dawien dawna studenci dotykają uniesionej stopy pomnika na szczęście, została ona wytarta na połysk, a Jego Świątobliwość również wyciągnął rękę, dołączając do kolejnych pokoleń studentów pragnących wyszlifować swoją zbiorową wiedzę.
Gdy Karmapa i Jego przewodnicy powoli spacerowali wśród wspaniałych przykładów osiemnasto- i dziewiętnastowiecznej architektury, lekka mgła dodawała uroku tej przechadzce, a później sprawiła, że grupa przyspieszyła, by obejrzeć ważne historyczne budynki uczelni: biblioteki Sterling i Beinecke.
Christine McCarthy, główna konserwatorka z Yale, pracująca w dziale przechowywania, konserwacji i prezentowania zabytków, zorganizowała dla Jego Świątobliwości prywatny program zwiedzania, dając Mu możliwość obejrzenia starożytnego papirusowego manuskryptu. Prócz ogólnego omówienia na czym polega konserwacja starych rękopisów i ksiąg w Yale, zaprezentowała również narzędzia, jakie mogą zaoferować konserwatorzy, by poradzić sobie z wyzwaniem odrestaurowania starych manuskryptów i ksiąg, które przetrwały wiele wieków w suchym klimacie Tybetu, ale później zostały przeniesione do monsunowych Indii.
Po przejściu do Biblioteki Beinecke, ze zgromadzonymi rzadkimi księgami i rękopisami, Jego Świątobliwość obejrzał oryginał Biblii Gutenberga oraz kilka innych ważnych dawnych ksiąg. Towarzyszył Mu kierownik biblioteki E.C. Schroeder, który omówił cele i sposób funkcjonowania tej instytucji. Następnie Karmapa udał się na obejrzenie wystawy przygotowanej specjalnie dla Niego. Na niej zaprezentowano jedenastowieczne rękopisy sanskryckie wraz z ilustrowanymi manuskryptami tybetańskimi, a także liczne i rzadkie thangki. Jego Świątobliwość został poproszony o zidentyfikowanie postaci na kilku thangkach i obejrzenie inskrypcji na odwrocie kilku z nich.
Po spotkaniu ze starymi księgami i sztuką nadszedł czas na studentów. Jedenastu studentów z Wydziału Leśnictwa i Studiów nad Środowiskiem spędziło półtorej godziny z Jego Świątobliwością, który słuchał uważnie, gdy opowiadali o swoich nadziejach i troskach związanych z ochroną środowiska oraz prezentowali Mu swoje projekty. Aktywista na rzecz praw człowieka z Kongo opisywał swoja pracę w zakresie praw rdzennych mieszkańców, a inni studenci mówili o bioróżnorodności i bezpieczeństwie żywienia, zmianach klimatycznych i zmniejszaniu ryzyka katastrof, a także o środowisku i o ludzkim zdrowiu.
Ich wspólna pasja, by chronić Ziemię, bardzo jasno przebijała się przez ich słowa i była znakomitym wstępem do wykładu Jego Świątobliwości o środowisku naturalnym dla Chubb Fellowship, który odbył się niedługo potem.