Karmapa na Manhattanie: Nauki o wiązaniu serca z umysłem
14 kwietnia 2015W Kingstone Karmapa udziela Schronienia i wyjaśnia jego istotę
18 kwietnia 201515-16 kwietnia 2015 r. – Waszyngton
Podczas swojej dwudniowej wizyty w amerykańskiej stolicy Jego Świątobliwość Siedemnasty Karmapa udzielał wywiadów tybetańskim dziennikarzom, odbył kilka prywatnych spotkań, udzielił audiencji miejscowej społeczności tybetańskiej, uczestniczył w dyskusji przy okrągłym stole w amerykańskim Instytucie Pokoju (Institute of Peace) i spędził trochę czasu w Bibliotece Kongresu.
Pośród spotkań w czasie tego krótkiego pobytu Jego Świątobliwości w mieście stołecznym znalazły się rozmowy z senator Dianne Feinstein i z podsekretarz Departamentu Stanu, Sarah Sewall. Podczas wizyty w Departamencie Stanu Karmapa spotkał się z urzędnikami, by porozmawiać o ochronie środowiska, kulturze tybetańskiej i o roli kobiet w religii.
W amerykańskim Instytucie Pokoju dołączył do dyskusji przy okrągłym stole, gdzie mówił o wysiłkach mających na celu zniwelowanie dyskryminacji płci w buddyzmie tybetańskim, o związku między budowaniem pokoju i zrozumieniem współzależności, a także zastanawiał się nad powodami, dla których ludzie przyłączają się do ruchów terrorystycznych.
Jak w każdym innym miejscu podczas tej dwumiesięcznej podróży, także w Waszyngtonie Jego Świątobliwość znalazł czas na spotkanie z lokalną społecznością tybetańską. Kilkuset Tybetańczyków z regionu stołecznego wzięło udział w audiencji, podczas której Gjalłang Karmapa przekazał im słowa zachęty i wsparcia.
Wizyta w Bibliotece Kongresu być może nie znajduje się na czele listy ważnych miejsc u większości przywódców przybywających do Waszyngtonu, ale dla tych, którzy głęboko doceniają wysiłki zmierzające do zachowania bogatego dziedzictwa literackiego Tybetu, Biblioteka Amerykańskiego Kongresu to wręcz cel duchowej pielgrzymki. Przez dwie i pół dekady, od 1968 roku, Biblioteka Kongresu prowadziła program powtórnego drukowania tybetańskich ksiąg przywiezionych z Tybetu przez uchodźców lub zebranych w regionie Himalajów. Kierowany przez wielkiego tybetologa E. Gene’a Smitha innowacyjny program zajmował się wyszukiwaniem, katalogowaniem, zachowywaniem i reprodukcją tybetańskich tekstów. Niektóre z nich Jego Świątobliwość obejrzał podczas odwiedzin w Bibliotece Kongresu.