Trzecia sesja nauk o „Pochodni pewności” – ofiarowanie ciała, mowy i umysłu dla Guru
13 lutego 2016Wydanie dzieł zebranych Szesnastego Gjalłanga Karmapy
14 lutego 201614 lutego 2016 – Pawilon Mynlamu, Bodhgaja
Jedną z publikacji, jakie towarzyszyły tegorocznym obchodom upamiętnienia Szesnastego Gjalłanga Karmapy, Rangdziunga Rigpe Dordże, był przepiękny tom fotografii dokumentujących Jego życie: Dharma King. The Life of the Sixteenth Gyalwang Karmapa in Images [Król Dharmy. Życie Szesnastego Gjalłanga Karmapy na fotografiach]. Zdjęcia zostały pieczołowicie wybrane, by opowiedzieć inspirującą historię życia wielkiego mistrza Dharmy. Pośród fotografii znalazły się także specjalnie wyselekcjonowane teksty, w tym Jego profetyczne wiersze, komentarz na temat Schronienia, przesłanie o Bodhiczitcie (od człowieka, który ją uosabiał) oraz o guru jodze.
W przedmowie Siedemnasty Karmapa Ogjen Trinle Dordże napisał:
Celem niniejszej publikacji nie jest jedynie zebranie zdjęć mających wartość historyczną, ale wywołanie pewnych uczuć i emocji. Książka ma być czymś znajdującym się poza procesami życia i śmierci, ma sprawić, iż odczujemy, że nigdy nie rozstaliśmy się z Szesnastym Karmapą, że ciągle jest On z nami.
Mam nadzieję, że tym, którzy nie mieli tak wielkiego szczęścia, by spotkać Go osobiście, album ten pomoże poczuć się tak, jakby to zrobili. Szesnasty Gjalłang Karmapa rzadko nauczał Dharmy słowami, ale za to intensywnie przekazywał nauki za pomocą fizycznych gestów i samą swoją obecnością obłaskawiał istoty. Jako hołd dla tej szczególnej właściwości, niniejsza książka prezentuje te fotografie, dzięki którym można odczuć Jego fizyczną obecność…
Modlę się, aby wszyscy, którzy zobaczą te zdjęcia lub wezmą tę książkę w dłonie, odnieśli pełny pożytek Jego faktycznej obecności.
Przypominając wielkie historyczne problemy, jakim stawiał czoła Tybet w czasach Rangdziunga Rigpe Dordże, Karmapa wyjaśnił:
Wielkie istoty nie rodzą się wielkie, lecz w trakcie swego życia od narodzin po parinirwanę, ich działania w naturalny sposób stają się odzwierciedleniem wielkości…
Trudno jest sobie wyobrazić, by ktoś był w stanie przeprowadzić linię przekazu w nienaruszonym stanie przez okres tak drastycznych zmian, inaczej niż dzięki czystej duchowej sile i wielkiemu zaangażowaniu. A co dopiero sprawić, by tradycja rozkwitła. Jednak spoglądając na te zdjęcia można zobaczyć spontaniczną radość wypływającą z wytrwałości, co sprawia, że Jego wielkie osiągnięcia wydają się zupełnie bezwysiłkowe. Ja sam czuję się głęboko zainspirowany nieugiętością Szesnastego Karmapy w obliczu trudności. Czerpię odwagę z tego, jak wiele zdołał osiągnąć mimo wielkich przeszkód.
Jego Świątobliwość podsumował:
Podobnie jak wszystkie miejsca, które odwiedził i ludzie, których spotkał, zjednoczeni są na tych kartach, wyrażam serdeczne życzenie, byśmy także mogli połączyć się i ramię w ramię pracować dla czujących istot w tym nowym stuleciu. Modlę się, by wydarzyło się to jak najszybciej. Ogrom cierpienia istot jest zbyt wielki, a społeczne i ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoimy, są zbyt trudne, by podołać im samodzielnie. Możemy zmierzyć się z nimi w pełni tylko wówczas, gdy się zjednoczymy.
Książka została zaprezentowana podczas uroczystości 14 lutego przez amerykańską mniszkę Lhundub Damcie, która blisko współpracowała z Siedemnastym Karmapą, by stworzyć ten album. Lhundub Damcie stwierdziła, że publikacja „oddaje hołd temu, jak Jego Świątobliwość Szesnasty Karmapa wpływał na świat za pomocą czegoś, co można opisać jako ‘wyzwolenie przez widzenie’ czyli thongdryl po tybetańsku.”
Na temat procesu powstawania książki powiedziała:
Jego Świątobliwość Siedemnasty Karmapa osobiście nadzorował każdy etap powstawania dzieła, od pojawienia się pomysłu, przez wybór fotografii, pomoc w odnajdywaniu rzadkich historycznych zdjęć, stworzenie kaligrafii, która pojawia się na stronie tytułowej, aż po napisanie przedmowy.
Autorką projektu graficznego jest Louise Light i również ona odświeżyła wiele starych fotografii.
Król Dharmy to wspaniała biografia w obrazach. Lhundub Damcie mówi o niej w następujący sposób:
Od rzadkich zdjęć rodziców i miejsca narodzin Szesnastego Karmapy album zabiera nas w podróż przez wszystkie etapy niezwykłego życia tego wyjątkowego duchowego przywódcy. Pozwala nam towarzyszyć mu podczas wczesnych pielgrzymek do Indii, Nepalu i Bhutanu, w czasie podróży do Pekinu w latach 1954-1955, a później przez Himalaje na uchodźstwo w 1959 roku. Możemy prześledzić proces budowy nowej siedziby w Rumteku, w Sikkimie, przywrócenie rytualnego kalendarza i praktyk klasztornych, zachowanie tybetańskiej opery i innych tradycyjnych sztuk, a także wielkie wysiłki podejmowane w celu drukowania tybetańskich tekstów. Zdjęcia ukazują też jak troszczył się o swoich Synów Serca i prowadził swoją linię przekazu przez niezwykle trudny okres w historii. Na fotografiach wyraźnie widać, że Szesnasty Karmapa przetrwał te burzliwe czasy z niezmąconym spokojem i siłą.
Książka została wydana przez Altruism Press i KTD Publications. Dostępna jest zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej.