Modlitwy o powstrzymanie pandemii: Sutry dharani Akszobhji
21 kwietnia 2020Modlitwy o powstrzymanie pandemii: Guru Rinpocze
23 kwietnia 2020Taszi delek. Dzisiaj, czwartego dnia modlitw o powstrzymanie pandemii, będziemy recytować Pochwały składane dwudziestu jeden Tarom. (Kagju Mynlam: modlitwy i rytuały: str. 283)
W Tybecie są one powszechnie praktykowane. Od stuleci wszyscy Tybetańczycy, kobiety i mężczyźni, młodzi i starzy, recytowali je rano lub wieczorem, wierząc, że odsuwają nieszczęścia. Moja mama, choć nie potrafi czytać, nauczyła się ich ze słuchu i recytuje codziennie.
Tara jest emanacją Czenrezika – uosobieniem jego współczującej aktywności. Czenrezik zaś ucieleśnia miłość wszystkich Buddhów. Gdy pojawia się w formie bogini, jeszcze mocniej pozwala nam poczuć, że jej naturą jest miłość matczyna. Kiedy cały świat ogarnia cierpienie, rozwijanie miłości wobec innych jest nadwyraz ważne. Musimy karuną pokonać koronę. Jeśli wszystkie kraje i narody zaczną współpracować i podejmą odpowiedzialność, z pewnością wkrótce wyzwolimy się z tego ciężkiego doświadczenia.
Każdego dnia media i serwisy społecznościowe opowiadają o poruszających sytuacjach. O bohaterach pierwszej linii, lekarzach, pielęgniarkach, którzy dokonują wielkiego poświęcenia w walce z epidemią. Podobnie dostawcy, policjanci, żołnierze, wolontariusze i wiele innych ludzi ciężko pracuje dla naszego wspólnego dobra. Widząc to, mam wrażenie, że brak miłości czy współczucia nie stanowi problemu. Jest nim raczej brak odwagi i inspiracji. Oni wszyscy potrzebują kogoś takiego jak Tara, kto ich wesprze, będzie dla nich oparciem.
Niestety, w kilku miejscach na świecie pandemia jest wykorzystywana do dyskryminacji określonych grup społecznych. Ale grupa to nie jakiś jednolity twór, składają się na nią poszczególni ludzie. Nikt, kimkolwiek by nie był, nie chce zarazić się wirusem. Nikt nie chce przez to przechodzić. W czasach, jak obecne, starajmy stawiać się w sytutacji innych ludzi – i spróbujmy się nad nią zastanowić.
Teraz będziemy wspólnie recytować pochwały dla Tary. Aby każdy mógł za mną nadążyć, skorzystam z melodii, którą sam skomponowałem.
Dziękuję.