Sutra Serca Najwyższego Zrozumienia: ostatnia sesja
18 sierpnia 2016Indyjscy absolwenci psychologii rozpoczęli ponad tygodniowy dialog z Karmapą na temat emocji
29 września 201629 września, Siddhbari, HP, Indie
Tego dnia Jego Świątobliwość Karmapa spotkał się z młodymi liderami Stowarzyszenia Duchowej Ekologii (Spiritual Ecology Youth Fellowship) ze Stanów Zjednoczonych. Wyróżniał ich potencjał inspirowania praktycznych zmian osadzony w duchowości i wrażliwości na świat przyrody. Ci młodzi ludzie pragną budować przyszłość, której nie napędzałby materializm i zachłanność lecz duchowe wartości i potrzeba więzi z innymi, pragnienie służenia, ochrony i szacunku dla natury.
Pierwsze pytanie zadała młoda kobieta, która odbyła już kilka pielgrzymek rowerowych po różnych krajach – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Islandii. Kiedy i jak zrodziła się w tobie pasja ochrony środowiska?
Karmapa odpowiedział nawiązując do swego dzieciństwa w oddalonym zakątku wschodniego Tybetu:
Wiedliśmy tradycyjny styl życia pośród natury. Dzięki temu wiem, jak ważne jest dla nas środowisko.
Opowiedział także o konferencjach i warsztatach ekologicznej organizacji Khorjug, w których uczestniczą mnisi i mniszki. Nie brakuje zapału lecz brakuje wiedzy. Seminaria te wzbogacają ich o praktyczne informacje. Dzięki nim wiedzą, co robić i jak zarządzać projektami, które wspierają ochronę przyrody.
Kolejne pytanie zadała kobieta, której rodzina przeżyła traumę chorób popromiennych wywołanych przez próby jądrowe USA na Wyspach Marszala. Zastanawiała się, czy w przyszłości ludzie będą musieli doświadczać podobnej traumy wywoływanej przez zmiany klimatu i jak mają sobie z nią radzić. Karmapa odpowiedział:
Myślę, że pomoże im prosta praktyka medytacyjna. W miejscach takich jak moje rodzinne strony ludzie żyją prosto. Czasami muszą znosić pewne fizyczne trudy, ale ich psychika jest zdrowa i silna.
W dzisiejszych czasach, dodał, większość ludzi skupia się na dostatku materialnym. Dlatego ich wewnętrzna siła – pomocna w stawianiu czoła przeciwnościom losu – słabnie. Zasugerował więc:
Powinniśmy oferować programy medytacyjne i wsparcie psychologiczne dla ofiar katastrof naturalnych, by pomóc im wyjść z traumy.
Inna osoba zapytała o Chiny, w których młode pokolenie zdaje się doświadczać prawdziwego przebudzenia duchowego i ekologicznego. Co Jego Świątobliwość mógłby powiedzieć na ten temat?
Karmapa odpowiedział, że Chiny mają bogatą kulturę i tradycję, ale ostatnimi czasy koncentrowały się głównie na poprawie sytuacji materialnej. Ludzie pragnęli przede wszystkim zarabiać pieniądze choć wewnątrz czuli się puści i samotni. Teraz Chińczycy zaczynają dostrzegać ten problem i szukać wartości, które wykraczają poza świat materialny. Zaczynają doceniać bogactwo wewnętrzne, które jest źródłem prawdziwego szczęścia. Zaangażowanie w ochronę środowiska, zaznaczył Jego Świątobliwość, może tworzyć potrzebę praktyki duchowej. Widzimy wtedy współzależną relację ludzi ze środowiskiem i innymi istotami. To z kolei pozwala dostrzec, kim jesteśmy w szerszym kontekście tej relacji.
Zazwyczaj mamy dziwne poczucie “siebie” i tego co jest “nasze”, uważając je za trwałe i niezależne byty. Ale w rzeczywistości wszystko jest współzależne. Nie przetrwalibyśmy bez innych istot. Dlatego uważam, że praktyczne zaangażowanie w ochronę środowiska pozwala rozwijać wewnętrzną siłę.
Na koniec goście zapytali, czym powinni podzielić się mniszkami, których klasztor mieli wkrótce odwiedzić?
Każdy z was doświadczył czegoś wyjątkowego. Jeśli możecie podzielić się tym z mniszkami, będzie to dla nich bardzo inspirujące. Czasami samo przekazywanie wiedzy, liczb i informacji nie wystarczy, by poruszyć innych. Dzielenie się doświadczeniami może być najbardziej wartościową rzeczą, jaką im ofiarujecie.