Jak mądrość pierwotną interpretują szkoły kagju i gelug
15 marca 2016VII Konferencja Khorjug – radzenie sobie ze skutkami katastrof naturalnych
21 marca 201621 marca 2016 r. – Sarnath
21 marca 2016 r. Jego Świątobliwość Siedemnasty Karmapa Ogjen Trinle Dordże otworzył VII Konferencję Khorjug dla męskich i żeńskich klasztorów buddyjskich, poświęconą ochronie przed katastrofami naturalnymi i redukcji ryzyka.
Konferencja, odbywająca się w dniach 21-24 marca, zorganizowana została w Instytucie Wadżra Widja w Sarnath, a jej współorganizatorem jest indyjski Narodowy Instytut ds. Katastrof. W konferencji bierze udział ponad pięćdziesięciu przedstawicieli z ponad dwudziestu pięciu klasztorów męskich i żeńskich.
Celem jaki przyświeca Jego Świątobliwości w organizowaniu tej czterodniowej konferencji jest przygotowanie klasztorów buddyjskich na potencjalne klęski żywiołowe oraz przeszkolenie mnichów i mniszek, aby byli pierwszymi, którzy podejmą działania, a także wyedukują lokalne społeczności na temat zmniejszania ryzyka wystąpienia katastrof. Rejon Himalajów doświadczył trzech potężnych trzęsień ziemi w ciągu ostatnich pięciu lat: w Sikkimie 6.9 w skali Richtera w 2011 roku, w Nepalu 7.3 w skali Richtera w 2015 roku oraz w Manipurze 6.7 w skali Richtera w styczniu 2016 roku. Eksperci od zapobiegania katastrofom naturalnym oraz sejsmolodzy kilkakrotnie ostrzegali, że te trzęsienia ziemi przerwały płyty tektoniczne, które i tak były już popękane i zwiększyły prawdopodobieństwo dalszych dużych trzęsień w regionie.
W ciągu kilku tygodni po trzęsieniu ziemi w Nepalu osiem klasztorów należących do organizacji Khoryug pomogło 12 tysiącom rodzin w 15 nepalskich okręgach. Tuż po katastrofie ponad sto rodzin otrzymało schronienie w klasztorach, a kolejnych 2200 osób dostało pomoc medyczną od lekarzy zatrudnionych przez klasztory. Mnisi i mniszki dołączyli także do grup ratowniczych, pomagali usunąć gruz w wioskach i na drogach, oddawali krew, pracowali jako ochotnicy w szpitalach i szkołach, a także organizowali zajęcia dla dzieci tam, gdzie szkoły zostały zniszczone. Gjalłang Karmapa kierował działaniami Khorjug – stowarzyszenia ponad pięćdziesięciu klasztorów buddyjskich i ośrodków Dharmy w Indiach, Bhutanie i Nepalu, które pod Jego auspicjami zajmują się sprawami środowiska naturalnego. Wszystkie inne klasztory i ośrodki Dharmy w regionie mogą uczyć się od nich i iść za ich przykładem, by szkolić ludzi na temat zmniejszania ryzyka wystąpienia katastrof oraz działań w wypadku ich pojawienia się.
Przez kolejne cztery dni, zgodnie z instrukcjami Jego Świątobliwości, ponad pięćdziesięciu mnichów i mniszek przejdzie szkolenie w zakresie kierowania lokalnymi społecznościami na wypadek wystąpienia trzęsień ziemi, pożarów, powodzi i innych klęsk. Khoryug przygotuje i rozprowadzi również kilka dokumentów, w tym biuletyny i plakaty po angielsku i tybetańsku, w których zawarte zostaną ważne informacje odnośnie przygotowania się na wypadek katastrof oraz zapewnienia bezpieczeństwa pojedynczym osobom i większym społecznościom.