Zachowanie literackiej tradycji Tybetu: Wizyta w TBRC
26 marca 2015Karmapa uczestniczy w wieczorze poetycko-muzycznym studentów Princeton
31 marca 2015Jak buddyzm podchodzi do związków homoseksualnych i do osób zmieniających płeć?
Bardzo często się nad tą kwestią zastanawiałem. Sądzę, że ważne jest, aby przyjrzeć się jej, stosując metodę hermeneutyczną, znaną w buddyzmie jako cztery zasady*. Jedna z tych zasad mówi: nie polegaj na słowach, lecz na ich znaczeniu.
Nader często odnoszę wrażenie, że kiedy buddyści przybierają bardzo surowy, doktrynerski ton i mówią: to wolno, tego nie wolno, to opierają się bardziej na słowach, niż na ich znaczeniu. Buddha nauczał jednak, że Dharma zawsze powinna być przekazywana i praktykowana w sposób, który bierze pod uwagę wymogi czasu i miejsca, predyspozycje ludzi i specyfikę środowiska, w jakim żyją. Innymi słowy, powinniśmy uwzględniać szerszy kontekst sytuacji.
Uwzględniając zatem szerszy kontekst sytuacji uważam, że z buddyjskiego punktu widzenia cała sprawa sprowadza się do różnicy pomiędzy prawdziwą, autentyczną miłością, a zwyczajnym seksualnym pożądaniem. Nieistotne przy tym jest to, czy owa prawdziwa, autentyczna miłość łączy osoby odmiennej płci, czy tej samej płci. W każdym wypadku jest ona przecież tak samo prawdziwa i autentyczna.
Myślę, że to właśnie stanowi podstawę buddyjskiego spojrzenia na tę kwestię.
Pytanie zadane przez jednego z członków Wydziału Religioznawstwa (Divinity School) Uniwersytetu Harvarda, z którymi Karmapa spotkał się 26 marca 2015 roku, podczas swojej trzeciej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Przekład: BS