Karmapa rozmawia ze studentami o środowisku naturalnym, sztuce i rozwiązywaniu konfliktów
13 października 2014Warsztaty dla mniszek z klasztoru Tilokpur
19 października 201415 października, 2014 r.
Międzynarodowa delegacja działaczy walczących o wzmocnienie pozycji kobiet spotkała się z Jego Świętobliwością Karmapą w ramach swojej ogólnoświatowej kampanii. Grupa chciała zasięgnąć duchowej porady dotyczącej kontynuacji ich pracy oraz prosiła Karmapę aby pobłogosławił ich działalność na rzecz kobiet. Organizacja charytatywna „We for WE” działa w 16 krajach. W składzie jej delegacji znaleźli się doradcy praw kobiet, ambasadorzy i aktywiści z Kanady, Ekwadoru, Malty, Indii, Rumunii, Serbii i Wenezueli.
Założyciel i prezes organizacji, Sarbjit Singh, poprosił Jego Świętobliwość aby opisał swoją działalność na rzecz kobiet i zadedykował przesłanie tym, którzy poświęcili życie tej sprawie.
Karmapa odpowiedział:
Moim zdaniem wzmocnienie pozycji kobiet czy ich praw to wzmocnienie praw człowieka. Każda istota ludzka ma podstawową potrzebę szczęścia i unikania cierpienia oraz (pełne) prawo do realizowania swoich marzeń. To nie tylko nasze prawo ale coś, na co każdy z nas zasługuje i powinien mieć to (zagwarantowane). Dlatego nie postrzegam pracy na rzecz kobiet jako walki o władzę ale jako proces udostępniania im tego, co przysługuje każdemu.
Kiedy oddaję się pracy na rzecz kobiet mam świadomość, że każda istota posiadająca zdolność odczuwania bólu i radości zasługuje na równe szanse dążenia do szczęścia i unikania cierpienia. Ja skupiłem się na pracy z kobietami, które porzucają świeckie życie stając się mniszkami (i wstępują do klasztoru). Staram się, aby miały dostęp do pełnego wykształcenia i tworzyć ku temu odpowiednie warunki. W przyszłości jednak chciałbym móc robić coś nie tylko dla Tybetanek i mieszkanek Himalajów, ale dla wszystkich kobiet. Dlatego w pełni popieram was i tych, którzy pracują dla wzmocnienia ich pozycji. Mam nadzieję, że angażując całe serce ujrzycie owoce swoich wysiłków i że będziecie je kontynuować. Jestem pewien, że wasza praca przyniesie świetne rezultaty.
Członkini delegacji w Ekwadoru stwierdziła, że z bólem serca wysłuchuje narzekań i problemów kobiet, na rzecz których pracuje i poprosiła Jego Świętobliwość o radę w tej kwestii.
Kiedy chcemy komuś pomóc często dzieje się tak, że słysząc o ich cierpieniu zaczynamy czuć bezradność. Tak, jakby nasza bateria się wyczerpała. W tego typu przypadkach ważne jest, żeby szukać wsparcia w swoim wnętrzu. Trzeba wzmocnić umysł. Najpierw należy podbudować w sobie motywację, odwagę, miłujące współczucie oraz własne poczucie szczęścia. Dopiero wtedy jesteśmy gotowi, żeby dać to innym. Siła psychiczna, którą (w ten sposób) sobie ofiarujemy staje się fundamentem naszej pracy na rzecz innych.
Serbski delegat poprosił Karmapę o radę jak pracować z innymi w sytuacjach, w których istnieje przemoc, prowokując tym samym krótki wykład na temat istoty agresji.
Czasami traktujemy przemoc jakby to było coś fizycznego – zaobserwował Karmapa nawiązując do wydarzeń w Iraku – w rzeczywistości jednak źródłem agresji jest nasze wnętrze, umysł i serce, które nie są pokojowo nastawione. Aby zapanować nad agresją lub usunąć jej przyczyny, interwencja fizyczna nie wystarczy. Nienawiść i zazdrość to najczęstsze przyczyny przemocy, a są one stanami umysłu. Dlatego każde działanie w celu zmniejszenia lub wyeliminowania przemocy powinno również te przyczyny uwzględniać.
W odpowiedzi na pytanie, jak on sam radzi sobie agresją otoczenia, Karmapa zauważył, że nasz strach może szkodzić i ograniczać zdolność do adekwatnego reagowania i pozytywnego nastawienia do sytuacji.
Musimy pielęgnować w sobie pozytywne nastawienie, aby strach nie przejął nad nami władzy – powiedział po angielsku. – Potrzebujemy więcej miłości i więcej współczucia. Im więcej będziemy mieli w sobie pozytywnych cech, tym lepiej będziemy potrafili zmierzyć się z trudnymi sytuacjami.
Kobieta z Rumunii zapytała czy naprawdę jesteśmy w stanie budować swoją przyszłość czy raczej nasze życie zależy od (rozmaitych) okoliczności.
Jak najbardziej jesteśmy w stanie tworzyć swoją przyszłość – padła odpowiedź. – Ale (musimy też pamiętać), że nasze życie zależy od innych. Nie tylko zależymy od siebie nawzajem, zależymy również od wpływów środowiska i kultury. Podstawowe warunki naszego życia mogą więc być już ustalone, ale nie znaczy to, że nie możemy stworzyć dla siebie innej przyszłości. Najpierw jednak powinniśmy rozpoznać wpływ obecnych warunków i, uwzględniając je, tworzyć przyszłe.
Delegat z Wenezueli chciał się dowiedzieć, co stanowi cel życia Karmapy. Odpowiedział wyjaśniając jak w wieku siedmiu lat nadano mu to imię i że mimo to nie czuje, aby jego życie miało jakiś szczególny cel lub żeby było czymś wyjątkowym.
Przeciwnie – dodał – wszyscy w podobny sposób jesteśmy odpowiedzialni za innych, więc życie każdego z nas ma podobny cel. Byłbym zadowolony, gdyby moje istnienie było dla innych źródłem otuchy i wsparcia.
Kolejne pytanie delegatów dotyczyło tego, czy Karmapa naprawdę wierzy, że wzmocnienie pozycji kobiet i doprowadzenie do ich równouprawnienia jest możliwe.
Jestem pewien, że jest to możliwe – odpowiedział. – Jeśli porównamy dzisiejszą sytuację z tą sprzed wieków zobaczymy wyraźnie jak wielki postęp już został osiągnięty. Ale to nie wystarczy. Mnóstwo rzeczy jest jeszcze do zrobienia. Możemy jednak pokrzepić się patrząc na to, jak wiele rzeczy już się zmieniło. Mocno wierzę, a także mam przeczucie, że tak się stanie.
Jeszcze w tym tygodniu starsze mniszki z klasztoru Tilokpur odbędą trzydniowe warsztaty z przywództwa, budowania zespołu i umiejętności komunikacji, które zostały zorganizowane za radą Jego Świętobliwości przez Kunkyong Trust (oficjalny fundusz powierniczy Karmapy działający przy Tsurphu Labrang). Szkolenie przeprowadzone będzie przez Jagori, szanowaną lokalną organizację oddaną pracy na rzecz wzmacniania pozycji kobiet. Inicjatywa ta jest elementem szerszego programu szkoleń oraz powiększania wsparcia i edukacji mniszek – warunków niezbędnych do ich indywidualnego i grupowego rozwoju jako członkiń buddyjskiej Sanghi.