Karmapa konsekruje nową świątynię Njingma w Bodhgai
20 stycznia 2016Mniszki biorą udział w praktyce Karma Pakszi i Pięciu Tseringm
26 stycznia 201620 stycznia 2016 r., klasztor Tergar, Bodhgaja
Tego dnia JŚ. Karmapa kontynuował udzielanie przekazu do tekstu Gampopy “Klejnotowa ozdoba wyzwolenia” przechodząc do tematu względnej i ostatecznej bodhiczitty, warunków jej powstawania oraz ślubowania Bodhisattwy. Zgodnie z wyjaśnieniami Gampopy ślubowania te można przyjmować w obecności nauczyciela lub też samemu, wspierając się wizerunkiem Guru, Buddhy lub wizualizacją.
Skupił się głównie na omówieniu zagadnienia ślubowań Bodhisattwy, a w szczególności tego, czy można rozwinąć bodhiczittę za sprawą ceremonii czy rytuału. Wyjaśnił, że mistrzowie tybetańscy debatowali nad tą kwestią od wielu wieków. Podkreślił również to, jak ważne rowinięcie autentycznego uczucia bodhiczitty:
“Bez względu jak wiele razy bierzemy udział w ceremonii ślubowań Bodhisattwy, prawdziwa bodhiczitta nie pojawi się w nas za sprawą recytowanych słów.”
Praktyka Dharmy nie sprowadza się do samej tradycji czy obyczaju. Nie przyniosą nam one zbyt wielkiego pożytku. Rozwinięcie prawdziwego uczucia bodhiczitty pozwoli nam nawiązać własny, indywidualny związek z Dharmą.
“Prawdziwą bodhiczittę można rozwinąć na dwa sposoby. Gdy mistrz czy Guru objaśnia nam czym jest bodhiczitta, wówczas zaczyna się w nas pojawiać pragnienie przebudzenia takiej postawy. Albo też zaczyna rozbudzać się w nas potencjał mahajany, czyli prawdziwe współczucie dla istot, które z kolei prowadzi do pojawienia się bodhiczitty. Myślę, że samo recytowanie słów rytuału nie przyniesie takich owoców.”
Na zakończenie Jego Świątobliwość wyraził specjalne życzenie skierowane do wszystkich obecnych i uczniów. Poprosił o recytowanie mantry Buddhy Medycyny dedykowane długiemu życiu i zdrowiu Jego Świątobliwości Dalajlamy.
“Chciałbym prosić was, abyście począwszy od 24 stycznia recytowali tak wiele mantr Buddhy Medycyny, ile zdołacie. Nie musimy ich zliczać, ale starajcie się recytować jak najwięcej.”
Dodatkowo, zaplanowana w dniach 26-28 stycznia pudża Tseringmy również zostanie zadedykowana długiemu życiu J.Ś. Dalajlamy. Praktyka ta pomaga zarazem rozwijać czystą dyscyplinę u praktykujących.
Mantra Buddhy Medycyny:
TEJATA OM BHIKANDZE BHIKANDZE MAHA BHIKANDZE RANDZA SAMUNGATE SOHA