Karmapa uczestniczy w wieczorze poetycko-muzycznym studentów Princeton
31 marca 2015Prywatnie o homoseksualizmie
1 kwietnia 20151 kwietnia 2015 r. – Princeton, New Jersey
Tego dnia Jego Świątobliwość Karmapa wygłosił wykład skierowany do społeczności Uniwersytetu Princeton, zatytułowany: „Środowisko, gender i aktywizm społeczny z punktu widzenia buddyzmu“. Nawiązując do wstępu wygłoszonego przez organizatorkę spotkania, dziekana Wydziału Religioznawstwa, która wspomniała o planach Karmapy wprowadzenia pełnych święceń buddyjskich dla kobiet, Jego Świątobliwość rozpoczął od tego właśnie zagadnienia:
Należy pamiętać, że równouprawnienie kobiet i wzmocnienie ich pozycji społecznej musi wykraczać poza zewnętrzne gesty, mechanizmy instytucjonalne czy strukturalne.
Tak ważne kwestie, jak przywrócenie pełnych święceń kobiet w mojej tradycji buddyzmu, historyczne przyznanie kobietom prawa do głosowania czy nawet wybór kobiety na prezydenta kraju – wszystko to za mało, by doprowadzić do prawdziwego równouprawnienia kobiet i naprawdę wzmocnić ich pozycję.
Karmapa podkreślił, że do tego niezbędne jest autentyczne zrozumienie, miłość i szacunek.
Potrzebujemy wzajemnego zrozumienia – takiego prawdziwego, nieudawanego, niesztucznego. Ono musi być pełne miłości i szacunku, musi opierać się na podstawowej ludzkiej dobroci i wzajemnej trosce.
Jego Świątobliwość zauważył, że jak dotąd wiele krajów stara się chronić i promować prawa kobiet poprzez zmiany prawne i presję społeczną. Problem ten podjął on też wcześniej tego dnia, podczas dyskusji ze studentami wydziału zajmującego się zagadnieniem gender i grupą studenckich aktywistów. Teraz powtórzył tę samą myśl:
Pomimo uregulowań prawnych, presji społecznej i politycznej poprawności, kobiety nadal cierpią z powodu dyskryminacji. Dlatego musimy rozwinąć prawdziwą miłość, zrozumienie i troskę.
Jego Świątobliwość wyjaśnił, że głównym celem jego trzeciej wizyty w Stanach Zjednoczonych jest poznanie największych amerykańskich uczelni. Po kilku znaczących spotkaniach i współpracy ze studentami z USA, w większości jego rówieśnikami, którzy odwiedzali go w Indiach, gorąco pragnął sam doświadczyć życia na uczelni.
Zwykłym ludziom trudno sobie wyobrazić, jakim trudnościom przychodzi mi czasami sprostać. Wielu ludzi myśli zapewne, że życie przywódcy duchowego jest bardzo wygodne, spokojne, przepełnione luksusem, ale zapewniam was, że mnie to nie dotyczy. Moje życie wypełnia wiele różnorodnych trosk i problemów.
Co więcej, te trudne doświadczenia pomogły mi rozwinąć większą wrażliwość na problemy, które pojawiają się w życiu innych ludzi. Właśnie to tak naprawdę uwrażliwiło mnie, między innymi, na kwestię równouprawnienie płci.
Karmapa podkreślił, że kwestia odbudowania Sanghi bhikszuni w buddyzmie tybetańskim nie ogranicza się do duchowości czy religii, nie dotyczy przecież samych święceń.
Ta sprawa dotyka samej istoty problemu ochrony i promocji praw kobiet oraz potrzeby wspierania ich wewnętrznych zdolności przywódczych. Dyskusje nad przywróceniem święceń bhikszuni rozpoczęły się 20 czy 30 lat temu. Ale pomimo tych wszystkich rozmów, nadal nie wprowadzono tego planu w życie. Myślę, że aktywizm oznacza że, zamiast mówić o czymś zaczynamy to faktycznie robić.
Na koniec Jego Świątobliwość odpowiedział na kilka pytań przekazanych wcześniej przez studentów Uniwersytetu. Dotyczyły one bardzo różnych spraw – od emocji, które motywują aktywizm społeczny, po sposób utrzymywania więzi z naturą w wielkim mieście. Jedno z nich dotyczyło także poglądu Karmapy na związki homoseksualne. Tę odpowiedź, ze względu na jej istotne znaczenie, umieściliśmy w osobnym artykule w dziale Przesłania.