Karmapa o swoich planach: wywiad dla Radia Free Asia
3 sierpnia 2018Życzenia Karmapy z okazji Dnia Niepodległości Indii
15 sierpnia 201827 lipca 2018 r – Amerykański Instytut na rzecz Pokoju, Waszyngton
W dniach 24-26 lipca 2018 r. odbyła się konferencja poświęcona konkretnym rozwiązaniom problemów wolności religijnej na świecie. Kolejnego dnia dyskutowano możliwości przeciwdziałania agresywnemu ekstremizmowi oraz międzywyznaniowemu budowaniu pokoju. Jego Świątobliwość Karmapa był głównym mówcą w tym panelu. Była to jego druga wizyta w amerykańskim Instytucie Pokoju (Institute of Peace). Teraz mówił o religii i wyborach.
„Po pierwsze, uważam, że wolność wyznania jest jednym z najbardziej podstawowych praw człowieka. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, ponieważ istnienie lub brak wolności religijnej dotyka nie tylko tych, którzy wyznają religię. Jest to kwestia wyboru, więc wolność religijna daje równe prawo do życia zgodnie z własnym wyborem zarówno tym, którzy decydują się podążać za jakąś religią jak i tym, którzy nie chcą wyznawać żadnej religii.
Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób praktycznie możemy wdrożyć i zagwarantować wolność wyznania. Spotykam wielu ludzi, dla których religia może być problemem nawet w obrębie rodziny. Przykładowo, rodzice mogą być buddystami, ale ich dzieci mogą być bardziej zainteresowane chrześcijaństwem. Ponieważ rodzice chcieliby, aby dzieci podzielały ich wiarę, sytuacja może stać się niewygodna.
Faktem pozostaje, że duchowość, w tym duchowość religijna, jest bardzo osobistą sprawą. Jest to kwestia skłonności w indywidualnym umyśle każdej osoby – jej wyborów i uczuć. Religia jest często przedstawiana jako tradycja, której należy przestrzegać, ponieważ tak żyli nasi rodzice. Ważne jest jednak, aby szanować własne uczucia, choć czasami nie nadajemy im wystarczająco dużo znaczenia.
Z tego powodu, kiedy praktykujemy religię, nie powinniśmy po prostu naśladować innych lub ślepo przestrzegać pewnych zwyczajów. Duchowa praktyka musi być ścieżką każdego z nas jako jednostki będącej w kontakcie z własnym umysłem, nadawać sens naszemu życiu i pozwolić osiągnąć zrozumienie podstawowego sensu i wartości życia. Przebywanie w kręgu jakiejś tradycji religijnej powinno być okazją do odkrywania naszego wewnętrznego świata i rozwijania naszych duchowych wartości, a nie czymś, co zostało nam narzucone. Przywódcy religijni mają zatem obowiązek uzmysławiać ludziom, że mają prawo do wewnętrznego poszukiwania, a także przekazywać, że wolność religijna jest niezbywalnym prawem, a nie czymś, co można dać lub odmówić”.