
Gjalłang Karmapa w British Library
19 maja 2017
Pierwsza sesja wyjaśnień do „Ośmiu strof o treningu umysłu”
20 maja 201720 maja 2017 – Park Battersea, Londyn
Po drodze do Battersea Evolution, gdzie miały odbyć się nauki, Jego Świątobliwość zatrzymał się nieopodal przy Pagodzie Pokoju nad Tamizą, w dzielnicy Wandsworth. To miejsce nazywane jest czasem 'jaśniejszą dzielnicą Londynu,’ a tego ranka rzeczywiście można było się o tym przekonać. Słońce świeciło bardzo mocno, smugi białych chmur pojawiały się tylko gdzieniegdzie na błękitnym niebie.
Na miejscu obecny był burmistrz Wandsworth (wybrany na kolejną kadencję zaledwie dzień wcześniej), Clir Jim Madden wraz z żoną. Przed ich przybyciem główny mnich z pobliskiej świątyni, Czcigodny Gyoro Nagase oraz japońska mniszka (oboje należący do tradycji nipponzan myohoji buddyzmu japońskiego) wraz z grupą Tybetańczyków przygotowywali miejsce do wizyty. Ustawili niewielki ołtarz z wiekową kadzielnicą, z której zapach japońskich i tybetańskich kadzideł roznosił się w chłodnym porannym powietrzu.
Przybyciu Jego Świątobliwości towarzyszyły dźwięki japońskich modlitw oraz rytm dwóch płaskich, okrągłych bębnów. Karmapa przeszedł wzdłuż witających go osób i po marmurowych schodach wszedł na drugi poziom pagody. Okrążył ją trzykrotnie, zatrzymując się wraz z mnichem i mniszką przy czterech wysokich wnękach zawierających pozłacane, brązowe posągi Buddhy. Przedstawiają one cztery wydarzenia z Jego życia: narodziny, Przebudzenie, pierwszą naukę i Mahaparinirwanę.
W 1984 roku tę piękną pagodę wykonaną z ciemnego drewna ofiarował miastu Londyn Czcigodny Nichidatsu Fuji (założyciel nipponzan myohoji), którego jego bliski przyjaciel Gandhi nazywał ‘guruji.’ Japoński mnich witający Karmapę powiedział:
Cywilizacja nie ma zabijać ludzi, niszczyć rzeczy, ani wywoływać wojen. Cywilizacja oznacza wzajemną miłość i szacunek.
Właśnie o miłości i szacunku miał mówić tego dnia Jego Świątobliwość podczas udzielanych nauk. Są to wartości, którymi kierują się wszyscy buddyści i ludzie pragnący trwałego pokoju na świecie.