Jak przygotować się na śmierć?
8 czerwca 2014Polska audiencja u Karmapy
8 czerwca 20148 czerwca 2014 r.
Berlin, Estrel Convention Center
Ostatniego dnia nauk w Berlinie, po zakończeniu abhiszeki Karma Pakszi, Jego Świątobliwość podziękował Sogjalowi Rinpocze i jego berlińskiemu Centrum Rigpy za gościnę i piękne udekorowanie miejsca, w którym odbywały się wykłady. Powiedział przy tym:
Sogjal Rinpocze jest jednym z najważniejszych lamów, którzy upowszechniają Dharmę na Zachodzie i w innych częściach świata. Z Szesnastym Karmapą łączy go bardzo silna dharmiczna więź oraz rodzinne pokrewieństwo. Jemu i jego uczniom składam wyrazy wdzięczności.
Moja pierwsza wizyta w Europie została zorganizowana wysiłkiem wielu ośrodków karma kagju i innych buddyjskich tradycji. Chciałbym podziękować szczególnie przedstawicielom Karma Kagyu Trust, którzy bardzo ciężko pracowali. Bez ich nieustającego wsparcia nie byłbym wstanie tu przyjechać.
Do tej podróży nigdy by nie doszło bez pomocy okazanej przez Rząd Indii, Tybetański Rząd na Uchodźctwie i Rząd Niemiec, którzy wsparli ją ze zrozumieniem. Z głębi serca im dziękuję i wierzę, że będę mógł liczyć na ich pomoc również w przyszłości, kiedy będę chciał tu powrócić.
Jestem szczęśliwy widząc wasze roześmiane twarze. Z wieloma z was łączy mnie przyjaźń i wiele obecnych tu osób utrzymuje związek z tradycją kagju. Fakt, że mogliśmy się spotkać i przebywać w jednej mandali, napawa mnie szczęściem i radością. Jesteście głównym powodem, dla którego chciałem i mogłem tu przyjechać. Wiele lat musieliście cierpliwie czekać na tę chwilę. Wasze serca wypełniają czyste intencje, co przekonuje mnie, że to spotkanie jest wynikiem głębokiej i długotrwałej więzi. Ta wizyta była krótka, ale bardzo ważna. Z serca dziękuję za wysiłek, jaki włożyliście, by ją umożliwić.
Po czym Karmapa dodał jeszcze po angielsku zwracając się do grupy wolontariuszy:
Waszą szczerą motywację i oddanie zapamiętam na zawsze.
Podkreślił także znaczenie harmonii pomiędzy ośrodkami Dharmy. Buddha przepowiedział, że jego wyzwalające nauki osłabną, gdy ich dzierżyciele będą się ze sobą spierali. Taki konflikt może nawet doprowadzić do zaniku Dharmy. Budowanie zgody i utrzymywanie czystych intencji jest więc dla buddystów bardzo istotne. W ten sposób wypełnią się również życzenia Szesnastego Karmapy. Ostatnich dwadzieścia lat dostarczyło tradycji kagju wiele lekcji, z których należy wyciągnąć wnioski i niestrudzenie umacniać harmonijne relacje pomiędzy ośrodkami.
W ostatnich słowach Karmapa wyraził życzenie:
Nie jestem pewien, kiedy znowu będę mógł tu przyjechać – może za rok, może za trzy lub cztery lata. Niemniej zawsze jesteście obecni w moim sercu. Łącząca nas więź nie zaniknie. Modlę się, abyście mieli możliwość wypełnienia życia sensem i radością.
Po wspólnej dedykacji zasługi Ringu Tulku Rinpocze, który przewodniczył organizacji tej wizyty, zwrócił się do Jego Świątobliwości:
Bilety na dużą część wydarzeń zaplanowanych podczas twego pobytu w Niemczech wyprzedano w ciągu trzech godzin. To dowodzi tęsknoty, z jaką tu na ciebie czekano. Nasze oczekiwania się spełniły: twoje nauki nie ograniczały się do intelektualnych, konceptualnych wyjaśnień, lecz były przekazem płynącym z serca do serca… Dziękujemy za nauki, troskę, współczucie i za to, że ludzie Zachodu są ci bliscy. Prosimy, abyś tu powracał. (bardzo długi aplauz) Błagamy, zrób wszystko co możliwe, by móc tu przyjeżdżać co roku.