Wolność wyznania to fundamentalne prawo
3 sierpnia 2018Długi wywiad z Gjalłangiem Karmapą
16 sierpnia 201815 sierpnia mieszkańcy Indii obchodzą Dzień Niepodległości, świętując osiągnięcia swojego narodu zamieszkującego ogromny kraj o wielu różnych językach, kulturach i tradycjach religijnych, który jest zarówno skarbnicą starożytnej mądrości i duchowości, jak i największym krajem o współczesnym ustroju demokratycznym.
„Pragnę złożyć serdeczne gratulacje i szczere życzenia wszystkim moim indyjskim przyjaciołom z tej pomyślnej okazji obchodów 72. rocznicy odzyskania niepodległości przez Indie.
Indie zajmują szczególne miejsce w sercu Tybetańczyków. Nazywamy je Szlachetnym Krajem, ponieważ jest to miejsce narodzin i oświecenia Buddy Siakjamuniego. Przez ponad 1500 lat buddyzm rozwijał się w Indiach i to Indie były źródłem, z którego buddyzm rozprzestrzenił się na resztę świata azjatyckiego. To dzięki dobroci wielkich hinduskich mistrzów, takich jak Szantarakszita, Guru Padmasambhawa, Atisia i Kamalaszila, nasiona buddyzmu z powodzeniem zasiano w Tybecie. Indie były także celem podróży Tybetańczyków, którzy w dawnych czasach chcieli studiować buddyzm.
Ponadto, współcześnie mamy wobec Indii wielki dług wdzięczności. W tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica przybycia uchodźców tybetańskich do Indii. Indie zapewniły dach nad głową, nie tylko Jego Świątobliwości Czternastego Dalajlamy, opiekuna i obiektu schronienia wszystkich Tybetańczyków, ale także stu tysięcy tybetańskich uchodźców. Indie stały się dla nas drugim domem. Udało nam się odtworzyć tutaj nasze klasztory, zachować nasz język i kulturę poprzez instytucje edukacyjne oraz stworzyć kwitnące społeczności uchodźców. Wszystko to za sprawą współczującego wsparcia indyjskiego rządu i samorządów oraz całego narodu indyjskiego. Bez ich pomocy nie byłoby to możliwe.
Niech pokój, dobrobyt i szczęście wzrastają wszędzie w tym kraju”.