Obchody 900-lecia linii Karmapy w Polsce


Posąg Pierwszego Karmapy

22 sierpnia 2011 roku

Drugie Kagju Mynlam w Centrum Bencien Karma Kamtsang w Grabniku zwieńczone zostało niezwykle uroczystymi obchodami 900-lecia linii Karmapy. Wydarzenie poprzedziło dodatkowo świętowanie 80. urodzin Wielce Czcigodnego Tengi Rinpocze, którego Jego Świątobliwość Siedemnasty Karmapa Ogjen Trinle Dordże wyznaczył na swojego przedstawiciela, odpowiadającego za przebieg obchodów 900-lecia.

Podczas drugiej sesji mynlamu, czterystuosobowa grupa osób z Polski i innych krajów Europy, uczestniczyła w procesji specjalnie wykonanego na tę okazję posągu Pierwszego Karmapy Dusum Khjenpy. Wizerunek z wielką starannością wyrzeźbił Lama Ang Pasang odpowiedzialny za przygotowanie torm na Kagju Mynlam, a zawodowi konserwatorzy sztuki – nasi przyjaciele w Dharmie – wykonali złocenie posągu. Procesję – na czele z Wielce Czcigodnym Tengą Rinpocze – prowadzili liczni lamowie, mnisi oraz mniszki z klasztoru Bencien. Przed posągiem Pierwszego Karmapy niesione były chorągwie zwycięstwa, baldachimy i drogocenne ozdoby ofiarowane przez opiekującego się ośrodkiem Rinpoczego.

Uroczyste przeniesienie posągu Pierwszego Karmapy

Po uroczystym ustawieniu wizerunku Pierwszego Karmapy na centralnym ołtarzu miało miejsce ofiarowanie mandali wszechświata oraz symboli Ciała, Mowy i Umysłu. Następnie Wielce Czcigodny Tenga Rinpocze przybliżył zgromadzonym historię życia, rozległych aktywności i wspaniałych osiągnięć Dusum Khjenpy zwracając szczególnie uwagę nato, jak niewyobrażalne są właściwości Karmapy. Rinpocze poświęcił też trochę czasu na przybliżenie słuchaczom postaci najbliższych uczniów Pierwszego Karmapy.

Kolejną sesję otworzyła „Krótka modlitwa do linii przekazu mahamudry” (Dor dzie ciang tung ma), po której Rinpocze poprowadził skomponowaną przez Jego Świątobliwość Siedemnastego Karmapę guru jogę Dusum Khjenpy, która specjalnie na tę okazję ukazała się w języku polskim.

Tenga Rinpocze prezentuje publikację Karmapa: 900-lecie

Brali w niej udział zgromadzeni lamowie z klasztoru Bencien a także innych ośrodków z kraju i zagranicy oraz pozostali uczestnicy uroczystości. Podczas kolejnych sesji kontynuowano modlitwy mynlamu, zakończone tradycyjnie już ofiarowaniem lampek.

Z okazji 900-lecia linii karma kagju Wielce Czcigodny Tenga Rinpocze ofiarował zgromadzonym abhiszekę Drugiego Karmapy, Karma Pakszi, którą poprzedził barwną opowieścią. Uczestnicy dowiedzieli się inspirujących szczegółów z życia następcy Dusum Khjenpy oraz o dramatycznym epizodzie z mongolskim chanem – Kubiłajem. Ponadto, dzięki wspaniałej pracy translatorskiej Beaty Stępień oraz ofiarności Tomasza Szczygielskiego z Instytutu Marpy w Polsce każdy otrzymał egzemplarz polskiego wydania książki Karmapa: 900-lecie.

Wszystkie te ceremonie nadały obchodom 900-letniej rocznicy linii Karmapy niezwykły charakter – były bogate zarówno w elementy praktyki pod doskonałym przewodnictwem, jak i w walory edukacyjne. To inspirujące wydarzenie zwiększyło jeszcze bardziej oddanie uczniów dla Karmapy i po raz kolejny rozbudziło tęsknotę za możliwością goszczenia go w naszym Centrum.

Relacja: Marek Wierzbicki, zdjęcia: Centrum Bencien Karma Kamtsang

Bądź na bieżąco!

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o naukach lub relacje z oficjalnej działalności J.Ś. Karmapy, zamów subskrypcję naszego Newslettera.

Zamówienie subskrypcji oznacza akceptację Polityki Prywatności obowiązującej na tym portalu.