Osiem strof2b20 maja 2017 – Battersea Evolution, Londyn


Druga strofa z „Ośmiu strof o treningu umysłu” mówi:

Przebywając w towarzystwie ludzi

siebie będę postrzegać jako najmniej znaczącego.

Innych darzyć będę najszczerszym szacunkiem

należnym ludziom ode mnie lepszym.

Czytaj więcej...

Osiem strof1a20 maja 2017 – Battersea Evolution, Londyn


Ponad dwa tysiące osób, przede wszystkim z Wielkiej Brytanii i Europy, zgromadziły się, aby wysłuchać wyjaśnień Jego Świątobliwości Karmapy do jedenastowiecznego tybetańskiego tekstu „Osiem strof o treningu umysłu” autorstwa mistrza kadampy Gesze Langri Thangpy.

Czytaj więcej...

Pagoda1

20 maja 2017 – Park Battersea, Londyn


Po drodze do Battersea Evolution, gdzie miały odbyć się nauki, Jego Świątobliwość zatrzymał się nieopodal przy Pagodzie Pokoju nad Tamizą, w dzielnicy Wandsworth. To miejsce nazywane jest czasem 'jaśniejszą dzielnicą Londynu,' a tego ranka rzeczywiście można było się o tym przekonać. Słońce świeciło bardzo mocno, smugi białych chmur pojawiały się tylko gdzieniegdzie na błękitnym niebie.

Czytaj więcej...

Museum18 maja 2017 – Londyn


Dzień po przybyciu do Anglii Gjalłang Karmapa został zaproszony do British Museum, gdzie znajduje się prawdopodobnie największa na świecie kolekcja zabytków kultury i historii. Przechodząc przez ogromne kolumnady i portyki, Jego Świątobliwość znalazł się w ciągnących się kilometrami galeriach, prezentujących osiemdziesiąt tysięcy spośród trzynastu milionów zgromadzonych eksponatów. Przedmioty te, przywiezione z całego globu, także z Tybetu, są świadectwem niezwykłej różnorodności i bogactwa kultur świata.

Czytaj więcej...

British Library119 maja 2017 – Londyn


Podobnie jak Szesnasty Karmapa 50 lat wcześniej, Karmapa Ogjen Trinle Dordże odwiedził British Library. Jako brytyjska biblioteka narodowa jest to druga na świecie pod względem wielkości kolekcja książek, mogąca poszczycić się katalogiem z ponad 150 milonami pozycji pochodzących z różnych krajów. Te, które zainteresowały Jego Świątobliwość, to słynne teksty z Dunhuangu z kolekcji Steina oraz około 2700 ksylografów i 850 rękopisów w języku tybetańskim, pośród nich Kandziur i Tendziur z Derge w wydaniu Szesnastego Karmapy.

Czytaj więcej...

Powitanie117 maja 2017 – Londyn


Siedemnasty Karmapa przybył do Anglii po południu 17 maja. To Jego pierwsza wizyta w Wielkiej Brytanii. Samolot z Jego Świątobliwością wylądował na lotnisku Heathrow po dziewięciogodzinnej podróży z Indii. Po przybyciu do hotelu Karmapę powitali najpierw rinpoczowie, a następnie organizatorzy i kierownictwo hotelu. Również wierni oczekiwali w długiej kolejce z katakami. Specjalnie dla Niego wydano powitalne przyjęcie z tradycyjną angielską herbatą.

Czytaj więcej...