Czenrezik 117 stycznia 2017 – klasztor Tergar, Bodhgaja


Główna świątynia klasztoru Tergar wypełniła się po brzegi mnichami, którzy przybyli z Indii, Nepalu i Bhutanu, by uczestniczyć w 20. zimowych debatach. Gjalłang Karmapa rozpoczął pierwszy dzień od omówienia dwóch części z tekstu Ósmego Karmapy „Sto krótkich instrukcji.” Obydwa fragmenty odnoszą się do uosobienia współczucia Buddhy, czyli Awalokiteśwary (Czenrezika). Znane są jako „Bezpośrednie wskazówki do praktyki Wielkiego Współczującego, Awalokiteśwarze” oraz „Trzy zasadnicze punkty.”

Czytaj więcej...

DSC 948617 stycznia 2016 – klasztor Tergar, Bodhgaja, Indie


Wzdłuż drogi prowadzącej do klasztoru Tergar w Bodhgai na Taklunga Siabdrunga Rinpocze oczekiwali członkowie wyświęconej Sanghi oraz świeccy. Do wejścia do głównej świątyni, gdzie na Gościa czekał Jego Świątobliwość Karmapa, odprowadziła Go złota procesja (serbang) rozbrzmiewająca dźwiękami rogów i bębnów, mieniąca się kolorami sztandarów i proporców oraz pozłacanymi brokatami chwytającymi promienie porannego słońca. Gdy samochód z Siabdrungiem Rinpocze wjechał przez główną bramę, oczekiwał na Niego złoty królewski parasol, a Mingjur Rinpocze i Khenpo Karten z administracji Karmapy ofiarowali długie białe khataki. Gjalłang Karmapa ciepło przywitał Gościa i razem weszli do środka.

Czytaj więcej...

DSC 736214 stycznia 2017 – Bodhgaja, Indie


Jego Świątobliwość Siedemnasty Karmapa przybył do klasztoru Tergar w Bodhgai 10 stycznia, aby wziąć udział w uroczystościach 34. Kalaczakry pod przewodnictwem Jego Świątobliwości Dalajlamy. Z tej okazji po abhiszekę przybyło również 120 tysięcy pielgrzymów z 90 krajów. Na Polu Kalaczakry w Bodhgai uroczystości odbyły się już po raz piąty.

Czytaj więcej...

FinalKatastrofy naturalne, wojna, zawirowania polityczne i pogarszający się kryzys środowiska sprawiły, że rok 2016 był dla wielu z nas bardzo trudny i niespokojny. Dlatego z początkiem tego nowego, 2017 roku po wielokroć przypominajmy sobie, że żyjemy we współzależnym świecie. Takie spojrzenie opiera się na zdrowym rozsądku. Przyglądając się głębiej życiu, musimy dojść do wniosku, że ono zawsze zależało od życzliwości i wsparcia innych ludzi, nawet zanim się na dobre rozpoczęło. Lekceważąc tę fundamentalną prawdę, możemy popełnić wiele błędów i zarazem przysporzyć sporo bólu sobie i innym. 

Czytaj więcej...