Szósta konferencja organizacji Khorjug
15 listopada 2015Ogłoszenie dotyczące oficjalnej strony internetowej oraz profili na portalach społecznościowych Gjalłanga Karmapy
1 grudnia 201519 listopada 2015 r, Tong-len Charitable Trust, Sarah, Dharamsala, India
W piękny lecz nieco rześki jesienny dzień Siedemnasty Karmapa, w odpowiedzi na zaproszenie Organizacji charytatywnej Tong-len, przybył jako honorowy gość na obchody 11-tego Dnia Dziękczynienia połączone z inauguracją nowego budynku do siedziby tej organizacji usytuowanej na skraju zalesionej doliny poniżej Dharamsali. Głównym celem organizacji o znamiennej nazwie Tong-len („tong”oznacza „dawać innym”, a „len” empatyczne życzenie, by usunąć ich cierpienia) jest zapewnienie dzieciom z pobliskich slumsów Charan opieki medycznej i edukacji. Organizację utworzył w 2004 r Lobsang Jamyang – tybetański mnich, który poczuł szczególną sympatię dla dzieci zamieszkujących okoliczne slumsy, które w dowód przywiązania nazwały go Guruji. Początkowo pomagał on dziesiątce dzieci, a obecnie ich liczba wzrosła do 250.
Gdy Jego Świątobliwość przybył na miejsce, powitano go tradycyjnymi białymi katakami i zaprowadzono do nowego budynku, w którym znalazły swe miejsce dormitoria, przestrzeń szkoleniowa oraz sala międzywyznaniowa. W ramach inauguracji budynku Karmapa przeciął wstęgę i ofiarował złote kwiaty, a następnie stąpając po rozsypanych na tą okoliczność płatkach przeszedł od razu do sali międzywyznaniowej, którą szczególnie pobłogosławił. W sali tej na głównej ścianie widnieje drzewo bodhi z liśćmi w kształcie serc, na którym widnieją symbole wszystkich głównych religii, a na ścianie można przeczytać następujące, ułożone przez dzieci zdanie: „Celem dialogu międzywyznaniowego jest zbliżyć do siebie wszystkie wyznania tak, aby wspólnie pracowały nad zaprowadzeniem harmonii, pokoju i tolerancji wobec odmiennych poglądów i wierzeń oraz nad rozwijaniem współczucia wobec wszystkich”.
Tuż obok głównego budynku, przed namiotem dla lokalnej społeczności i zaproszonych gości przygotowano i pięknie udekorowano scenę, a nieco poniżej z lewej strony ustawiono ołtarz z wizerunkami JŚ Dalajlamy oraz Sarasvati – bogini nauki i kultury czczonej tak w hinduizmie, jak i buddyzmie. Ceremonia rozpoczęła się zapaleniem lampki przez Siedemnastego Karmapę oraz mową powitalną, którą wygłosił fundator i dyrektor organizacji – Lobsang Jamyang, po której przyszła pora na część główną – wystąpienie Jego Świątobliwości.
Rozpoczął on od stwierdzenia, że po 11 latach nauki, niektórzy uczniowie zostali przyjęci na uniwersytety, co uradowało i zainspirowało wiele osób. Karmapa wyraził swoje podziękowania dla rodziców, którzy dali swoim dzieciom szansę poprzez wysłanie ich do szkoły.
Edukacja przynosi wymierne i trwające przez całe życie korzyści. Chciałbym także podziękować uczniom – powiedział – którzy skorzystali z danej im szansy i osiągnęli dobre rezultaty, które dzisiaj widać jak na dłoni.
Zachęcił także uczniów do wytrwałej pracy i niepoddawania się w obliczu przeciwności.
Poprzez doświadczenia nabyte w Tong-len, stwierdził, zarówno rodzice, jak i dzieci, mogą rozwinąć w sobie poczucie, że tak naprawdę są bardzo podobni do innych.
Dzieci mogą się tu uczyć, ale to nie wszystko – powiedział – są także motywowane do stania się dobrymi ludźmi z mocnymi zasadami i pragnieniem pomagania innym. Pragnienie pomagania nie obejmuje tylko jakiejś jednej osoby, lecz wiele, szczególnie tych, którzy pochodzą z podobnych, nieuprzywilejowanych środowisk. Rozwijanie współczucia i miłującej dobroci jest głównym celem organizacji charytatywnej Tong-len i, tak naprawdę, celem każdego z nas.
Następnie podziękował wszystkim, którzy wspierali Tong-len – rodzicom, sponsorom, nauczycielom i personelowi – i zachęcił, by kontynuowali swoją cenną pracę.
Karmapa wyraził swoją szczególną wdzięczność wobec założyciela organizacji – Lobsanga Jamyanga – za oddanie i zaangażowanie.
Na początku pokonał on wiele trudności, gdyż jedynym wsparciem, jakie miał, były jego altruistyczna motywacja i silne poczucie celu.
Karmapa oddal mu hołd nazywając go „inspirującym Tybetańczykiem, który praktykuje buddyzm, a w szczególności ścieżkę bodhisattwy. Jest prawdziwym wzorem do naśladowania dla nas wszystkich”.
Na zakończenie powiedział:
Tybetańczycy mają szczęście, gdyż przez ostatnie 50 lat doświadczyli tak wiele życzliwości od kraju, który ich przygarnął – Indii. Jest to więc tym bardziej cenne, że jeden z nas – Tybetańczyków – odwdzięcza się za tę dobroć i okazuje swą wdzięczność mieszkańcom Indii, a zwłaszcza społeczności pozbawionej dachu nad głową, poprzez wspieranie i służenie jej.
Jego Świątobliwość wyraził także nadzieję, że w przyszłości więcej Tybetańczyków zainicjuje projekty takie jak Tong-len, które służą krajowi, który ich ugościł i jego mieszkańcom. Z tą zachętą dla podążania ścieżką bodhisattwy Siedemnasty Karmapa zakończył swoje przesłanie dla społeczności Tong-len.
Następnie, w imieniu organizacji, wręczył nagrody Tong-len trzem osobom: Tsering Dolkar, która udziela przybywającym do Chandigrah pomocy medycznej; liderowi Organizacji charytatywnej Jagori, która pomaga i wspiera kobiety promując równouprawnienie oraz Mario Fontano, którego organizacja ufundowała nowy budynek dla Tong-len.