Przesłanie dla uczniów z Europy
27 maja 2014Jego Świątobliwość Karmapa powraca do swej europejskiej siedziby
28 maja 201428 maja 2014 r., Frankfurt nad Menem
Pierwszym publicznym wystąpieniem Jego Świątobliwości Siedemnastego Karmapy w Europie był udział w konferencji prasowej zorganizowanej we Frankfurcie, której towarzyszyło krótkie spotkanie z reprezentantami lokalnej społeczności tybetańskiej. W siedzibie Tibethaus Deutschland, któremu patronuje Jego Świątobliwość Czternasty Dalajlama, Karmapa przemówił do przedstawicieli niemieckich i międzynarodowych mediów. Wyraził swą radość z przyjazdu do Europy i odpowiadał na pytania dotyczące zmian klimatu, przyszłości kultury tybetańskiej, pełnych święceń kobiet w tradycji buddyzmu tybetańskiego i duchowości. Puntsok Tsering, dyrektor zarządzający Tibethaus wygłosił powitalną mowę, zaś Ringu Tulku Rinpocze, szanowany buddyjski nauczyciel i prezydent Europejskiej Fundacji Karmapy, przedstawił Jego Świątobliwość i tłumaczył jego wypowiedzi na język angielski.
„Jako przedstawiciel młodego pokolenia lamów tybetańskich, czuję się odpowiedzialny za przyszłość Tybetu” – powiedział Jego Świątobliwość. „Sprawy Tybetu nie należy postrzegać tylko z perspektywy polityki, jest ona bowiem mocno powiązana z zagadnieniami kultury, religii i ekologii. Ochrona środowiska na Płaskowyżu Tybetańskim ma ogromne znaczenie dla całej Azji, a z nią łączy się ochrona tybetańskiej kultury, wartości i stylu życia.”
Pytany o zmiany klimatu Gjalłang Karmapa określił je jako „najważniejszy problem dzisiejszych czasów” i zaapelował o solidarność w rozwiązywaniu tego problemu. „Historia świata zna już przypadki zmian klimatycznych, ale były one rezultatem naturalnych procesów. Naukowcy mówią nam, że ludzka aktywność ma spory wpływ na obecnie zachodzące zmiany, co obarcza nas dużą odpowiedzialnością.”
Karmapa dodał również, że „od czasów rewolucji przemysłowej ludzie rozwinęli mentalność, która całkowicie uzależnia szczęście od dobrobytu materialnego. Stworzyliśmy nowy styl życia opary na materializmie i konsumpcjonizmie, wzrosła też nasza zachłanność.” Jego Świątobliwość sugerował przewartościowanie tej postawy i pracę na rzecz ochrony środowiska w oparciu o motywację, która wyrasta z rozwoju wewnętrznego i współczucia.
Pierwsze pytanie konferencji prasowej dotyczyło święceń bhikszuni – pełnych święceń mnisich dla kobiet – na które Karmapa odpowiedział celująco. „Sangha bhikszuni utrzymująca nauki Buddhy jest nieodzowna… Jego Świątobliwość Dalajlama podjął wiele starań w tym kierunku i ja sam również podnoszę tę kwestię, gdyż uważam, że jest bardzo ważna.” Dodał następnie – „Mam wielką nadzieję, że dojdzie do tego za rok lub dwa lata.”
Frankfurt jest domem lokalnej społeczności tybetańskiej, która przybyła do Tibethaus z nadzieją ujrzenia Karmapy. Po konferencji prasowej Jego Świątobliwość spotkał się z grupą Tybetańczyków mieszkających w Niemczech. Towarzyszyło im dużo dzieci a Karmapa zauważył, że w tybetańskich rodzinach żyjących w Europie pracuje oboje rodziców, przez co dzieci żądają od nich więcej czasu i uwagi. Pokreślił, że priorytetem w kształceniu dzieci powinna być nauka języka tybetańskiego. Wyraził również nadzieję, że będzie często odwiedzał Europę i spotykał się z nimi regularnie.