Kuchnia polowa im. Akonga Tulku Rinpocze
14 lutego 2017Audiencja dla „przyjaciół” Mynlamu Kagju
15 lutego 201714 lutego 2017 – Sudżiata Wihar, Bodhgaja, Indie
Istotą nauk mahajany jest Bodhiczitta – pragnienie osiągnięcia doskonałego Przebudzenia, aby móc przynosić pożytek innym istotom. Od samego początku, od wejścia na ścieżkę, uwaga skierowana jest na inne istoty. Nie tylko mamy pragnienie, by im pomagać, ale również angażujemy się w konkretne działania. Już od wielu lat Kagju Mynlam organizuje darmową opiekę medyczną dla mieszkańców Bodhgai i okolic, zgodnie z życzeniem Jego Świątobliwości Karmapy: „Kiedy robimy coś dla ludzi, powinniśmy robić to szczerze, jakbyśmy robili to dla samych siebie.”
Pierwsze trzy dni działalności przychodni, która nosi nazwę „wielozadaniowego obozu medycznego,” zostały zorganizowane wraz z Max India Foundation. Fundacja ta zdobyła wiele wyróżnień w ramach zbiorowej działalności społecznej, skupiając się na niesieniu pomocy lekarskiej ludziom mniej uprzywilejowanym. Jej szefowa Mohini Daljeet Singh co roku przyjeżdża do Bodhgai, by nadzorować przychodnię i aby spotkać się z Karmapą. Max India Foundation posiada wielką siatkę szpitali w całych Indiach. W tym roku wystosowano prośbę o udział do jednego ze szpitali we wschodnim Delhi. Sześciu lekarzy zgłosiło chęć współpracy. Wielu spośród tych lekarzy już wcześniej pracowało w darmowych szpitalach w rejonie Delhi. Byli wśród nich pediatrzy, interniści, lekarze rodzinni i chirurdzy.
W obozie uczestniczą także trzy tybetańskie lekarki z Sikkimu, wykształcone w medycynie zachodniej oraz osiem tybetańskich pielęgniarek z Delhi i Sikkimu. Są również obecni dwaj starsi stażem lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Gai, którzy pomagają w czasie działania przychodni i będą także kontynuować leczenie pacjentów wymagających dłuższej kuracji. Nieopodal Pawilonu Mynlamu, łatwo dostępny dla uczestników, jest również tybetański gabinet lekarski, gdzie lekarze medycyny tybetańskiej oferują darmową diagnozę i leczenie. Wraz z nimi pracuje też dwóch tybetańskich fizjoterapeutów. Łącznie w obozie jest w tym roku pięćdziesięciu wolontariuszy.
Organizatorem przychodni, która w tym roku otwarta jest między 14 i 18 lutego, jest Lhakpa Tsering z Biura Jego Świątobliwości Karmapy. Dzień rozpoczyna się zwykle o godzinie dziewiątej, a kończy o siedemnastej lub po zaopiekowaniu się ostatnim pacjentem. Aby poinformować mieszkańców o działalności przychodni, przez kilka dni po Bodhgai i dziesięciu najbliższych wsiach jeździł samochód ogłaszający przez megafon o możliwości odwiedzenia lekarza. W promieniu 5 kilometrów rozprowadzono też ulotki w hindi.
Lhakpa Tsering wyjaśnił, że każdego roku przychodnia stara się dodawać nowe usługi lekarskie. W tym roku oprócz diagnozowania, dawania darmowych porad, lekarstw i skierowań do dalszego leczenia, lekarze uświadamiają ludzi w zakresie zapobiegania chorobom i ogólnego polepszania stanu zdrowia. Pielęgniarki przygotowały prezentacje w języku hindi, a w głównym budynku przychodni pokazywane są non stop krótkie filmy, mówiące między innymi o niebezpieczeństwach płynących z palenia tytoniu, o tym jak ważne jest mycie rąk, o raku piersi i gruźlicy, a także o tym jak wystrzegać się malarii, żółtaczki i tyfusu. Nowością w tym roku są też darmowe testy diagnostyczne.
Pierwszego dnia działalności obozu, rankiem dużym białym autobusem przyjechało około stu pacjentów. Podzielono ich na dwie kolejki – mężczyzn i kobiet, które często przybyły z dziećmi na rękach lub przy boku. Przy długim stole trzy pielęgniarki spisywały podstawowe informacje o chorych, których rozpiętość wiekowa była od lat dwóch do dziewięćdziesięciu jeden. Wewnątrz, oczekując na spotkanie z lekarzem, pacjenci oglądali filmy o profilaktyce. Tylko pierwszego dnia zaopiekowano się sześciuset osobami. W kolejnych dniach liczba ta jeszcze wzrosła.
Przed południem do przychodni przybył Jego Świątobliwość, aby obejrzeć obóz i spotkać się z jego pracownikami. Powitali Go Mohini Singh i Lhakpa Tsering, po czym został zaproszony do części aptecznej. Karmapa odwiedził wszystkie cztery części szpitala, rozmawiał z lekarzami, a następnie udał się na drugą stronę ulicy, gdzie działa kuchnia polowa im. Akonga Tulku Rinpocze, otwarta w klasztorze buddyjskim nieopodal tymczasowej przychodni. Przed powrotem do domu pacjenci mogą uzyskać tam posiłek. Mnich opiekujący się klasztorem powitał Jego Świątobliwość, po czym obaj wyszli na zewnątrz do świątyni, w której przed pięknym posągiem Buddhy Karmapa złożył biały katak. Stamtąd poszedł do kuchni, gdzie zaglądał w worki z kapustą i marchewką i witał się z pracownikami. Na koniec pozował do wspólnego zdjęcia. Wizyta Jego Świątobliwości była radosnym błogosławieństwem na pierwszy dzień działalności obozu.