900-lecie Karmapy w Delhi
Oto wykłady, które zostały wygłoszone w ramach uroczystości związanych z 900-leciem linii Karmapy, w hotelu The Grand w New Delhi 23-25 grudnia 2011 roku.
Stanowiły część trwających ponad rok międzynarodowych obchodów 900-lecia urodzin Pierwszego Karmapy.
Aby ułatwić czytanie, dwa dość obszerne wykłady
z 24 grudnia zostały podzielone na 5 części.
Dzisiejszy dzień jest kulminacją wydarzeń związanych z obchodami 900-lecia urodzin zwycięskiego Dusum Khjenpy, założyciela linii karma kagju buddyzmu tybetańskiego. Te obchody trwają już od prawie dwóch lat i tym razem odbywają się w Delhi, w stolicy Indii. Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy świętować tę okazję. Na dzisiaj organizatorzy zaplanowali moje wykłady, więc aby je rozpocząć, chciałbym życzyć wam wszystkim tashi delek, a skoro dziś jest wigilia Bożego Narodzenia – składam również życzenia wesołych świąt.
Ci z was, którzy znają mój styl nauczania, wiedzą, że zazwyczaj nie przygotowuję się do swoich wykładów. Gdy nadchodzi moment mojej wypowiedzi, po prostu mówię to, co akurat przychodzi mi do głowy. Kilku przyjaciół od lat zachęca mnie do wcześniejszego sporządzania jakiegoś konspektu. Czasami próbuję stosować się do tych rad, ale najczęściej jest tak, że sytuacja i otoczenie, w której przychodzi mi wygłosić swoją mowę, okazuje się być zupełnie inna od otoczenia, w którym się do niej przygotowywałem, więc bez względu na to, jak wiele tych notatek robię, w końcu i tak mówię to, co spontanicznie przychodzi mi do głowy. Tak będzie również dzisiaj i mam nadzieję, że się z tym pogodzicie. Nie spodziewajcie się, że będę się trzymał jakiegoś jednego przewodniego motywu, bo może się okazać, że będę skakał z tematu na temat. Chcę was po prostu uprzedzić, że strukturą moich wykładów nie rządzą żadne sztywne zasady. Mówię o tym na samym początku – byłoby najlepiej, gdybyśmy zawarli w tej kwestii obopólną zgodę.